Półroczne wizy turystyczne do Rosji

rosja wiza

2021 rok przynosi wiele pozytywnych zmian w kwestii wiz do Rosji. Od 1 stycznia funkcjonuje, póki co w teorii, nowa 16-dniowa wiza elektroniczna. Kilka dni temu rosyjski parlament przyjął jednogłośnie istotne poprawki wydłużające ważność tradycyjnej wizy turystycznej oraz wizy dla członków rodzin obywateli Rosji.

Dotychczas wizy turystyczne były wydawane obcokrajowcom jednorazowo na okres maksymalnie 30 dni. Aby je otrzymać konieczna była wizyta w konsulacie lub akredytowanym centrum wizowym, złożenie szeregu dokumentów – potwierdzenia rezerwacji hotelu, tzw. vouchera od instytucji przyjmującej, potwierdzenia wykupu ubezpieczenia, zdjęcia oraz oczywiście samego paszportu. Cała procedura była czasochłonna, jej koszt wynosił około 400-500 złotych, zaś cała otoczka przenosiła petenta w czasy i realia radzieckiej administracji.

Od 2019 roku została wprowadzona także nowa kategoria wiz dla turystów – wizy elektroniczne. Początkowo jedynie dla Obwodów Kaliningradzkiego, Leningradzkiego i regionu Dalekiego Wschodu, a od tego roku rozszerzono jej ważność na cały kraj. Więcej o wizach elektronicznych można przeczytać w tym miejscu.

Natomiast dla osób spokrewnionych z obywatelem Federacji Rosyjskiej przewidywano dotąd tzw. wizę prywatną wydawaną na okres 180 dni. Niestety, nie oznaczało to możliwości ciągłego półrocznego pobytu w Rosji. Z owych 180 dni można było na terenie Rosji przebywać jedynie przez 90 dni wykorzystując cały limit jednorazowo lub wjeżdżając na kilka krótszych okresów.

W listopadzie 2020 roku do rosyjskiego parlamentu wpłynął rządowy projekt dwóch zmian w ustawie “O sposobie wyjazdu z Federacji Rosyjskiej i wjazdu do Federacji Rosyjskiej” regulującej kwestię m.in. udzielania wiz. Projekt był oceniany przez komisje robocze Dumy, a następnie czekał na przyjęcie go pod obrady na forum parlamentu.

Nad zmianami pochylono się w Dumie 17 marca br. Jednogłośnie przyjęto zaproponowane przez rząd następujące poprawki:

  1. Wydłużenie okresu ważności jednorazowych wiz turystycznych – z obecnych 30 dni do sześciu miesięcy nieprzerwanego pobytu na terytorium Federacji Rosyjskiej.
    Ponadto przewiduje się uproszczenie procedur administracyjnych. Po wejściu w życie zmian dokumentem wystarczającym dla otrzymania wizy ma być potwierdzenie rezerwacji z obiektu noclegowego znajdującego się na oficjalnej liście legalnie działających przedsiębiorstw tego typu ALBO voucher od “instytucji przyjmującej” czyli najczęściej rosyjskiego biura podróży (dotychczas wymagano obu dokumentów jednocześnie). W praktyce znacznie obniży to koszt wyrobienia wizy.
  2. Uproszczenie wjazdu do Rosji dla krewnych obywateli Federacji Rosyjskiej – ważność prywatnej wizy “rodzinnej” będzie wynosiła jeden rok i cały ten okres krewny będzie mógł spędzić w Rosji. Docelowo, jak argumentują inicjatorzy zmian, ma to umożliwić wzmacnianie więzi rodzinnych. W praktyce nie trudno domyślić się, że nowe przepisy mają ułatwić osiedlanie się w Rosji i być kolejnym sposobem na ratowanie rosyjskiej demografii.

Zmienione ustawy będą jeszcze poddawane kolejnym czytaniom w Dumie podczas których praca koncentrować się będzie prawdopodobnie na uściśleniu katalogu osób traktowanych jako “bliscy krewni” obywatela Federacji Rosyjskiej, gdyż na ten temat przede wszystkim toczyła się dyskusja w parlamencie 17 marca.

Następnie konieczne będzie przyjęcie zmian przez Rząd Federacji Rosyjskiej oraz podpis Prezydenta. Nie należy raczej spodziewać się weta żadnego z tych organów.

Fragment projektu zmian w ustawie o “wyjeździe i wjeździe do Federacji Rosyjskiej”; dokument i ścieżkę legislacyjną można prześledzić na oficjalnej stronie Dumy: https://sozd.duma.gov.ru/bill/1048811-7

Niestety, projekt ustawy zakłada aż 90-dniowe vacatio legis, co oznacza, że po zaaprobowaniu zmian w ustawie przez prezydenta Putina przyjdzie czekać jeszcze dodatkowe trzy miesiące na ich faktyczne wejście w życie. Nie jest także jasne, czy na 6-miesięczny pobyt w Rosji wystarczy jedno potwierdzenie rezerwacji hotelowej, czy też będzie wymagane udokumentowanie noclegów dla np. minimum połowy okresu przebywania na miejscu.

O dalszych losach zmian w ustawie będę informował. Z całą pewnością kiedy nowe przepisy wejdą w życie i gdy Rosja otworzy swoje granice podróże do naszego wschodniego sąsiada będą nieporównywalnie łatwiejsze niż w realiach obowiązujących przed 2021 rokiem. Prostsze będą zarówno krótkie wyjazdy na wizie elektronicznej, jak i możliwe stanie się zrealizowanie marzenia o kilkumiesięcznej nieprzerwanej podróży po Rosji.

Aktualizowany artykuł z informacjami o terminach możliwego wjazdu obywateli Polski do Rosji w celach turystycznej znajduje się pod tym linkiem.

Źródła:
https://sozd.duma.gov.ru/bill/1048811-7
https://materik.ru/analitika/gosduma-progolosovala-za-prodlenie-s/

1 komentarz o “Półroczne wizy turystyczne do Rosji”

  1. Pingback: Rosja wydłuży ważność wizy turystycznej z 30 dni na pół roku! | Dubaj polski przewodnik, Safari - Podróże z Hubertem - promocje lotnicze i wakacje w Dubaju!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *