rosja wiza
Aktualności,  Rosja

Kiedy będzie można pojechać do Rosji?

Ostatni turyści z Polski odwiedzili Rosję w pierwszej połowie marca 2020 roku. Od tego czasu wjazd do Rosji w celach turystycznych nie jest możliwy. Wszyscy zastanawiamy się, jak długo potrwa jeszcze taka sytuacja. Ten artykuł zbiera najnowsze informacje dotyczące możliwego otwarcia granic Rosji.

POJAWIŁA SIĘ MOŻLIWOŚĆ WJAZDU DO ROSJI Z ZWIĄZKU Z MISTRZOSTWAMI EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ o szczegółach piszę w osobnym artykule (kliknij)
Przegląd sytuacji związanej z powrotem “tradycyjnej” turystyki poniżej:

Informacje w artykule aktualne na dzień: 13 czerwca 2021 roku

Obecna sytuacja turystyki krajowej w Rosji

18 marca 2020 roku granice Federacji Rosyjskiej zostały zamknięte dla turystów. Poważne utrudnienia spotykały również Rosjan chcących poruszać się wewnątrz swojego kraju. Niektóre regiony Rosji wprowadziły system elektronicznych przepustek, które były niezbędne do np. poruszania się transportem publicznym.

Najsurowsze ograniczenia były w mocy przez około 2 miesiące. W lipcu 2020 roku w pełni przywrócono możliwość swobodnego podróżowania po Rosji, a władze podjęły próbę ratowania krajowej turystyki ze skutków koronawirusa. Rząd Federacji Rosyjskiej przeznaczył 15 miliardów rubli (nieco mniej niż miliard złotych) na specjalny program zwrotów. Jego idea jest dość prosta – jeśli Rosjanin wykupi przez biuro podróży wycieczkę, państwo zwróci mu część kosztów. Konkretne warunki zmieniały się od początku istnienia programu – obecnie państwo zwraca do 20% (ale maksymalnie 20 000 rubli – mniej więcej tysiąc złotych) ceny wycieczki, która obejmuje minimum dwa noclegi.

Program zwrotów spotkał się z pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony przedsiębiorców z branży turystycznej, jak i potencjalnych klientów i przedłużono go na okres noworoczno-świąteczny, a teraz także i na wakacje 2021 roku.

Kiedy powrót turystów zagranicznych?

Choć turystyka wewnątrzrosyjska rzeczywiście nieco odżyła, to rosyjscy przedsiębiorcy, podobnie jak i polscy, z wytęsknieniem czekają na masowy powrót turystów zagranicznych. Szczególnie, że od stycznia 2021 roku uzyskanie wizy do Rosji jest (w niepandemicznej teorii) o wiele tańsze i łatwiejsze (o czym pisałem tutaj).

Obecnie wjazd obcokrajowców do Federacji Rosyjskiej jest bardzo mocno ograniczony. Lista dopuszczonych wyjątków dotyczy m.in. dyplomatów, członków rodzin obywateli Rosji, zawodowych kierowców czy sportowców.

Wjazd do Rosji wiąże się z przedstawieniem negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem. Alternatywą jest poddanie się badaniu już w Rosji (są na to 72 godziny). Do czasu otrzymania wyniku przebywa się w kwarantannie. Zaszczepienie nie zwalnia od spełnienia tego wymogu, jedynie umożliwia uniknięcie kwarantanny po powrocie do Polski.

Kiedy można spodziewać się szerszego otwarcia granic dla turystów? Jeszcze jesienią 2020 roku pani prezes Rosyjskiego Stowarzyszenia Organizatorów Turystyki (ATOR) Maja Łomidze dała nadzieję na “stopniowe otwarcie granic Rosji od marca-kwietnia 2021 roku[1]. Prezes Aerofłotu Witalij Sawieljew określał wówczas “koniec zimy” jako możliwy termin powrotu połączeń lotniczych między Rosją a Unią Europejską[2]. W tej chwili (czerwiec) widać, że były to obietnice bez pokrycia.

Sawieljew miał zapewne na myśli przywrócenie siatki połączeń sprzed epidemii wraz z regularnym ruchem turystycznym. Samoloty Aeroflotu pomiędzy Rosją a Unią Europejską latają, jednak dość rzadko i tylko dla wybranych – przede wszystkim dla samych obywateli Rosji oraz dla wspomnianych wyżej grup uprzywilejowanych.

Aeroflot przywrócił połączenie między lotniskiem Warszawa-Okęcie a Moskwa-Szeremietiewo 26 grudnia 2020 roku. Początkowo realizowany był jeden lot tam i z powrotem w tygodniu – w każdą sobotę o 18:35 czasu moskiewskiego (16:35 w Polsce) samolot z Moskwy do Warszawy, a kurs powrotny z lotniska Okęcie o godz. 19:50 czasu polskiego.

Od 11 marca ruszyła dodatkowa para lotów w czwartki, a od 30 marca też loty z Warszawy do Sankt Petersburga. Obecnie z Warszawy do Moskwy lata zarówno Aeroflot, jak i LOT. Połączenia są dostępne codziennie – w niektóre dni jeden raz, a w niektóre dwa razy dziennie. Warszawę z Petersburgiem również łączą codzienne loty. Niestety, wciąż nie są one dostępne dla turystów.

Ilość połączeń lotniczych między Polską a Rosją systematycznie zwiększa się. Niestety wciąż nie są one dostępne dla turystów; fot. własne

Konkretne decyzje mają zależeć oczywiście w pierwszej kolejności od globalnej sytuacji pandemicznej i ilości przypadków Covid-19 na 100 tysięcy obywateli danego państwa. Ponadto, Rosjanie stawiają warunek wzajemności. Jeśli oni zezwolą na przyjazd obywatelom innego kraju, to tenże kraj również musi zacząć przyjmować Rosjan.

Na stronach związanych z rosyjską turystyką obecnie pojawia się zapowiedź stopniowego otwierania granic na poszczególne kraje Europy do września 2021 roku. Do listopada ma zostać przywrócony ruch turystyczny z Ameryką Północną.

Pod koniec 2020 roku swoje zdanie na temat otwarcia granic wyraził prezydent Rosji Władimir Putin. Jest on zdania, że granice powinny zostać otwarte w momencie kiedy przyzwolą na to autorytety w dziedzinie medycyny.


AKTUALIZACJA 13 CZERWCA: Prezydent Putin w ostatnim czasie znów zabrał głos w sprawie otwarcia granic Rosji – zarówno dla Rosjan, którzy chcieliby wyjechać z kraju, jak i dla turystów chcących do Rosji przyjechać. Według prezydenta warunkiem otwarcia granic jest osiągnięcie pułapu co najmniej 60% zaszczepionych Rosjan. Wówczas, jak ujął to Putin, “będzie można pomyśleć o bardziej swobodnym dostępie obcokrajowców na nasze (rosyjskie) terytorium, jak i też nasi obywatele będą mogli swobodniej podróżować, także i do Europy[3] .

Putin oficjalnie utrzymuje, że “do początku jesieni” zostanie osiągnięty zapowiadany wskaźnik 60% zaszczepionych. Niestety dla sprawy, szczepienia w Rosji idą bardzo opornie. Na dzień aktualizacji artykułu (13 czerwca) zaszczepionych było zaledwie 12,65% obywateli Federacji Rosyjskiej. Najbliższe tygodnie zweryfikują zapowiedzi prezydenta.

Jeśli pandemia koronawirusa w najbliższych miesiącach będzie wygasać, a proces szczepień pójdzie po myśli prezydenta Putina, to Rosja ma plan na szybką odbudowę ruchu turystycznego. Ma to być zasługą przede wszystkim wprowadzenia nowych wiz elektronicznych oraz wydłużenia ważności jednorazowych wiz turystycznych.

Najnowsze statystyki dotyczące zachorowań na covid w Rosji nie napawają jednak optymizmem. W ostatnich dniach obserwujemy wyraźny wzrost ze średnio 8-9 tysięcy przypadków dziennie do zaraportowanych 13 czerwca prawie 15 tysięcy.

Data powstania artykułu: 28 listopada 2020 roku. Artykuł będzie aktualizowany w miarę pojawiania się nowych informacji i terminów ze strony rosyjskiej.

 • Aktualizacja z 11 grudnia 2020 roku dotyczyła uruchomienia przez Aerofłot połączenia Moskwa-Warszawa.
 • Aktualizacja z 1 stycznia 2021 roku dotyczyła wypowiedzi prezydenta Władimira Putina
 • Aktualizacja z 24 lutego 2021 roku dotyczyła zmiany listy państw z których ruch pasażerski jest dopuszczony oraz uruchomienia nowych połączeń Moskwa-Warszawa.
 • Aktualizacja z 20 marca 2021 roku dotyczyła aktualizacji informacji o rozkładzie lotów i innych drobnych poprawek
 • Aktualizacja z 13 kwietnia 2021 roku dotyczyła aktualizacji listy państw z dopuszczonym ruchem, nowych zapowiedzi terminu otwarcia granic dla turystów, nowego połączenia Warszawa-Petersburg oraz informacji o rosyjskim programie “cash-back”
 • Aktualizacja z 13 czerwca 2021 roku dotyczyła nowej wypowiedzi prezydenta Putina

17 komentarzy

  • Tomek

   Tak, zima szaleje i to w całej Rosji – od części europejskiej, przez gigantyczne zaspy w Norylsku po Władywostok. Co do kolei transsyberyjskiej – najlepszą porą jest sierpień, więc do tego czasu mam szczerą nadzieję, że Rosja się otworzy. Sam mam w planach wiele wypraw…

    • Tomek

     Byłem w Rosji zimą wiele razy 😉 wprawdzie nie w Jakucku przy -60 stopniach, ale konkretnych mrozów poniżej 20 stopni doświadczyłem. Zimą najciekawszy byłby Bajkał i możliwość przejścia lub przejechania po zamarzniętym, a jednocześnie przeźroczystym jeziorze. Bajkał zimą na pewno jest jednym z moich celów 😉

 • Lux

  Jak Pan myśli, czy ze wznowionych właśnie bezpośrednich lotów z Warszawy do Pitera, można wyciągać jakieś wnioski co do otwarcia granic dla Polaków?

  • Tomek

   Dziękuję za tę informację! Według mnie – niestety, nie, choć dobrze, że coś się rusza. Ale do Moskwy też loty są już praktycznie codziennie od kilku tygodni i nic z tego nie wynika. W mojej ocenie otwarcie granic przy obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce i w Rosji jest trudne do wyobrażenia. Nie tracę jednocześnie nadziei na późne lato czy jesień w Rosji. Pozdrawiam!

 • Przemo

  Panie Tomku,

  czy można prosić o dwa słowa komentarza dotyczącego wejścia w życie umowy uznającej wizę białoruską do przebywania w Rosji. Internet polski podpowiada, że odpowiednie ratyfikacje dokonała strona białoruska; o rosyjskiej nic nie wspomina.
  Czy dobrze odczytuje ze strony rządowej rosyjskiej [link: https://www.mid.ru/foreign_policy/international_contracts/2_contract/-/storage-viewer/bilateral/page-1/59771%5D, że umowa o wspólnej wizie dla obcokrajowców na Białoruś i Rosję jeszcze nie obowiązuje??

  • Tomek

   Jest tak, jak Pan mówi – strona białoruska ratyfikowała dokument 7 grudnia 2020 roku (https://pravo.by/document/?guid=12551&p0=H12000057&p1=1&p5=0), a strona rosyjska – jeszcze nie. Po ratyfikacji przez oba państwa trzeba będzie odczekać jeszcze 30 dni vacatio legis. Niestety, nie znalazłem żadnych aktualności w temacie tego kiedy strona rosyjska ratyfikuje umowę. W momencie jej podpisania (czerwiec 2020 roku) deklarowali, że stanie się to na przełomie 2020 i 2021 roku. Łukaszenka spełnił obietnicę, a Putin niestety nie. Liczę, że temat wróci na tapetę, gdy Rosja otworzy swoje granice dla cudzoziemców.

 • Mariusz

  Mialem leciec w kwietniu 2020 r. do Sankt Petersburga, niestety zamknieto granice i odwolano mi lot, za ktory zwot kasy czekalem3 miesiace. Licze, ze w tym roku uda mi sie poleciec. Sledze zmiany. Twoja strone dodaje do ulubionych.

  • Tomek

   Oj, znam ten ból, też miałem w planach wyjazd w kwietniu 2020 do Rosji. Za przeloty z Warszawy Aeroflot oddał szybko, ale miałem w planach też lot wewnętrzny liniami S7 – tu oddali ale w formie vouchera, więc mam tam zamrożonych ładnych parę stówek 😐
   Mam nadzieję, że uda się je w tym roku uwolnić i pojechać do Rosji, czego wszystkim życzę 😉
   Pozdrawiam!

  • Tomek

   Dzień dobry, dziękuję za komentarz! Chyba nie zamieścił się poprawnie link, kieruje mnie do strony głównej Google, a nie do przewodnika 🙁

  • Tomek

   W tej chwili wizy biznesowe także nie są wydawane. Jedyną opcją jest wjazd, jak to ujmuje nasze MSZ dla “wysoko wykwalifikowanych specjalistów, wskazanych na liście przesłanej Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej przez federalne organy władzy wykonawczej”. Proszę porozmawiać ze swoim partnerem biznesowym w Rosji, czy jest to dla nich możliwe.
   Wiem, że niektórzy próbują skorzystać też z innej furtki jaką jest leczenie w Rosji.

   • dziad wszewied yt

    cześć 😉 a na kursy doszkalające mozna jechać ? uprzedając negatywną odpowiedź , a moze do rodziny też nie mozna jechać ? co prawda jak było mozna nie robiłem tego często , ale to jest tak jak z wolnością , wolny od niewolnika rózni sie tym że może coś zrobić chociaż przeważnie na tej mnozliwości pozostaje i jej nie realizuje , jednak w każdej chwili ma taka mozliwość, obecnei czuje że jestem wieżniem a panstwa to wieksze obozy internowania

 • Mister Twister

  Czy coś już wiadomo z wyjazdami Rosjan do UE? Czy jest jakiś kraj gdzie mogą latać obecnie? Wiem , że jeszcze jakiś czas temu była Turcja. Pytam dlatego że mam dziewczynę Rosjankę i nie możemy się zobaczyć od kilku miesięcy 🙁 Tylko on-line:(

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *