rosja wiza
Aktualności,  Rosja

Kiedy będzie można pojechać do Rosji?

Ostatni turyści z Polski odwiedzili Rosję w pierwszej połowie marca 2020 roku. Od tego czasu wjazd do Rosji w celach turystycznych nie jest możliwy. Wszyscy zastanawiamy się, jak długo potrwa jeszcze taka sytuacja. Ten artykuł zbiera najnowsze informacje dotyczące możliwego otwarcia granic Rosji.

Informacje w artykule aktualne na dzień: 18 września 2021 roku

Kto obecnie może wjechać do Rosji?

Obecnie wjazd obcokrajowców do Federacji Rosyjskiej jest bardzo mocno ograniczony, choć lista państw z dopuszczonym ruchem turystycznym poszerza się i obecnie są na niej wyszczególnione 54 kraje . Z krajów europejskich do Rosji turystycznie mogą latać już m.in. Belgowie, Węgrzy, Serbowie, Finowie, Estończycy, Włosi, Portugalczycy czy Irlandczycy[1].

Wjazd do Rosji wiąże się z przedstawieniem negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem. Alternatywą jest poddanie się badaniu już w Rosji (są na to 72 godziny). Do czasu otrzymania wyniku przebywa się w kwarantannie. Zaszczepienie nie zwalnia od spełnienia tego wymogu.

W przypadku pozostałych krajów, w tym, niestety, również Polski lista osób mogących podróżować do Rosji ogranicza się do następujących kategorii obywateli:

 • dyplomaci akredytowani w Federacji Rosyjskiej;
 • członkowie rodziny (małżonek, rodzic, dziecko, opiekun prawny, podopieczny) obywatela Federacji Rosyjskiej;
 • wysoko wykwalifikowani specjaliści, wskazani na liście przesłanej Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej przez federalne organy władzy wykonawczej;
 • kierowcy międzynarodowego transportu drogowego;
 • członkowie załóg statków morskich i powietrznych;
 • członkowie brygad międzynarodowego transportu kolejowego;
 • obcokrajowcy posiadający wizy prywatne, udający się do Rosji w związku ze śmiercią członka najbliższej rodziny (małżonka, rodzica, dziecka, opiekuna prawnego, podopiecznego);
 • obcokrajowcy w celu opieki nad chorym członkiem rodziny znajdującym się w Rosji (możliwość wielokrotnego przekraczania granicy);
 • sportowcy i trenerzy pracujący w Rosji;
 • obcokrajowcy w celu leczenia w Rosji (możliwość wielokrotnego przekraczania granicy);
 • osoby posiadające prawo stałego pobytu w Rosji;

wykaz za stroną MSZ

Z powyższej listy większość kategorii jedyną realną dla przeciętnego Kowalskiego możliwością przekroczenia granicy jest wyjazd w celu leczenia w Rosji. W ostatnim czasie pojawiło się sporo ofert firm, które oferują kompleksowe załatwienie dokumentów wizowych i zaproszenie do Federacji Rosyjskiej np. na leczenie zębów. Koszt takiej usługi zaczyna się od 1000 złotych (+same koszty leczenia i oczywiście przelotu, zakwaterowania itd.). Więcej informacji można szukać w rosyjskojęzycznym internecie np. pod hasłem “приглашение на лечение в Россию”.

W ostatnim czasie potwierdzono otwarcie Rosji dla przybywających tam studentów z całego świata – niezależnie od faktu bycia zaszczepionym lub nie. Studenci niezaszczepieni będą musieli trafić na kwarantannę. Wszystkim chętnym studentom-obcokrajowcom będzie umożliwione zaszczepienie się rosyjską szczepionką w trakcie semestru.

Wszelkie połączenia lotnicze między Warszawą a Moskwą i Petersburgiem są przeznaczone wyłącznie dla osób uprawnionych do wjazdu!

Ilość połączeń lotniczych między Polską a Rosją systematycznie zwiększa się. Niestety wciąż nie są one dostępne dla turystów; fot. własne

Możliwość wjazdu do Rosji istniała w dniach 29 maja – 2 lipca 2021 roku. Mógł z niej skorzystać każdy, kto posiadał ważny bilet na mecz ME w piłce nożnej rozgrywany w Petersburgu. Szerzej to zagadnienie omówiłem w tym archiwalnym już artykule.

Kiedy Rosja otworzy granice z Polską?

Na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiały się przeróżne deklaracje, zapowiedzi i przejawy myślenia życzeniowego po stronie zarówno polskiej, jak i rosyjskiej. Mówiono o otwarciu granic jesienią 2020 r., wiosną 2021 r., a ostatnio od września lub listopada 2021 r.

Według władz rosyjskich, konkretne decyzje dotyczące otwierania granic mają zależeć oczywiście w pierwszej kolejności od globalnej sytuacji pandemicznej i ilości przypadków Covid-19 na 100 tysięcy obywateli danego państwa. Ponadto, Rosjanie stawiają warunek wzajemności. Jeśli oni zezwolą na przyjazd obywatelom innego kraju, to tenże kraj również musi zacząć przyjmować Rosjan.

W praktyce, jak to zwykle bywa, ważniejsza jest bieżąca polityka i stosunki pomiędzy poszczególnymi krajami. Przykładowo, w ostatnich tygodniach Węgry notują o wiele wyższy wskaźnik zachorowań na 100 000 mieszkańców niż my. Jednak ich relacje z Rosją są niezaprzeczalnie lepsze i od końca lipca mogą oni latać do Rosji. Także Rosjanie, zarówno zaszczepieni i niezaszczepieni, mają prawo wjazdu na Węgry.

8 lipca z Brukseli dotarła informacja[2] dająca nadzieję na umożliwienie przekraczania granic. UE zaproponowała Ministerstwu Zdrowia Federacji Rosyjskiej rozmowy nt. włączenia Rosji do wspólnotowego systemu certyfikatów covidowych. Zaszczepieni obywatele Unii korzystają z nich od 1 lipca tego roku.

Przedstawiciel Wspólnoty w Moskwie Markus Ederer zauważa, że prawo unijne pozwala honorować na terenie UE także certyfikaty szczepionkowe wydawane przez państwa trzecie – oczywiście po podpisaniu odpowiedniego porozumienia z takim krajem. Byłaby to furtka do wjazdu do UE dla obywateli Rosji zaszczepionych “Sputnikiem-V”. Jednocześnie skorzystaliby na tym obywatele Unii, którym Rosja otworzyłaby granice na zasadzie wzajemności.

17 sierpnia 2021 roku nowe informacje na ten temat przekazał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow[3]. Podczas wizyty w Kaliningradzie potwierdził, że Rosja i UE pracują nad wzajemnym uznawaniem tzw. paszportów covidowych. Obecnie prace wydają się być zaawansowane i dotyczą “pewnych kwestii technicznych i prawnych” takich, jak np. ochrona danych osobowych. Komisja Europejska ustosunkowała się do tematu mówiąc, że przekazane zostały wszelkie potrzebne informacje, a “piłeczka” leży teraz po stronie rosyjskiej.

Podczas wizyty w Austrii pod koniec sierpnia, rosyjski minister spraw zagranicznych zachęcał poszczególne kraje UE do bezpośrednich rozmów z Rosją. Taką drogą poszły m.in. Węgry, czy ostatnio Estonia, które uznają rosyjskie certyfikaty szczepionkowe, a obywatele tych krajów mogą odwiedzać się w celach turystycznych.

2 września pojawiła się zapowiedź możliwości wjazdu do Rosji dla, ujmijmy to, bardzo zdesperowanych turystów. Jeszcze w tym roku ruszy “turystyka szczepionkowa”. Chętni będą mogli pojechać do Rosji, by odpłatnie przyjąć rosyjski preparat. Szczegółów na temat cen takiej eskapady i warunków wjazdu jeszcze nie ustalono.

Proces szczepień w Rosji i stanowisko prezydenta Putina

Pod koniec 2020 roku swoje zdanie na temat otwarcia granic wyraził prezydent Rosji Władimir Putin. Jest on zdania, że granice powinny zostać otwarte w momencie, kiedy przyzwolą na to autorytety w dziedzinie medycyny.

W czerwcu Putin znów zabrał głos w sprawie otwarcia granic Rosji – zarówno dla Rosjan, którzy chcieliby wyjechać z kraju, jak i dla turystów chcących do Rosji przyjechać. Według prezydenta warunkiem otwarcia granic jest osiągnięcie pułapu co najmniej 60% zaszczepionych Rosjan. Wówczas, jak ujął to Putin, “będzie można pomyśleć o bardziej swobodnym dostępie obcokrajowców na nasze (rosyjskie) terytorium, jak i też nasi obywatele będą mogli swobodniej podróżować, także i do Europy[4] .

Putin oficjalnie utrzymuje, że “do początku jesieni” zostanie osiągnięty zapowiadany wskaźnik 60% zaszczepionych. Niestety dla sprawy, szczepienia w Rosji idą bardzo opornie. Na dzień aktualizacji artykułu (18 września) zaszczepionych było zaledwie 27,7% obywateli Federacji Rosyjskiej, a kolejne 4,3% czekało na drugą dawkę. By odgórnie przyspieszyć cały proces, w niektórych regionach wprowadzono obowiązkowe szczepienia m.in. dla sektora usług czy administracji. Większość branży i regionów deklaruje wypełnienie konkretnych wymogów (60 lub 80% zaszczepionych), jednak w skali całego kraju nie dało to aż tak wyraźnej poprawy statystyk.

Najnowsze statystyki dotyczące zachorowań na covid w Rosji nie napawają jednak optymizmem. W ostatnich tygodniach obserwujemy wyraźny wzrost ze średnio 8-9 tysięcy przypadków dziennie do raportowanych regularnie od początku lipca 20-25 tysięcy. Co gorsza, statystyki zgonów koronawirusowych są w ostatnich dniach najwyższe od początku całej pandemii (ok. 800 zgonów dziennie).

Obecna sytuacja turystyki krajowej w Rosji

18 marca 2020 roku granice Federacji Rosyjskiej zostały zamknięte dla turystów. Poważne utrudnienia spotykały również Rosjan chcących poruszać się wewnątrz swojego kraju. Niektóre regiony Rosji wprowadziły system elektronicznych przepustek, które były niezbędne do np. poruszania się transportem publicznym.

Najsurowsze ograniczenia były w mocy przez około 2 miesiące. W lipcu 2020 roku w pełni przywrócono możliwość swobodnego podróżowania po Rosji, a władze podjęły próbę ratowania krajowej turystyki ze skutków koronawirusa. Rząd Federacji Rosyjskiej przeznaczył 15 miliardów rubli (nieco mniej niż miliard złotych) na specjalny program zwrotów. Jego idea jest dość prosta – jeśli Rosjanin wykupi przez biuro podróży wycieczkę, państwo zwróci mu część kosztów. Konkretne warunki zmieniały się od początku istnienia programu – obecnie państwo zwraca do 20% (ale maksymalnie 20 000 rubli – mniej więcej tysiąc złotych) ceny wycieczki, która obejmuje minimum dwa noclegi.

Program zwrotów spotkał się z pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony przedsiębiorców z branży turystycznej, jak i potencjalnych klientów i przedłużono go na okres noworoczno-świąteczny, a teraz także i na wakacje 2021 roku. W 2022 roku cashback ma być dostępny jedynie w okresach niskiego sezonu.

Data powstania artykułu: 28 listopada 2020 roku. Artykuł będzie aktualizowany w miarę pojawiania się nowych informacji i terminów ze strony rosyjskiej.

 • Aktualizacja z 11 grudnia 2020 roku dotyczyła uruchomienia przez Aerofłot połączenia Moskwa-Warszawa.
 • Aktualizacja z 1 stycznia 2021 roku dotyczyła wypowiedzi prezydenta Władimira Putina
 • Aktualizacja z 24 lutego 2021 roku dotyczyła zmiany listy państw z których ruch pasażerski jest dopuszczony oraz uruchomienia nowych połączeń Moskwa-Warszawa.
 • Aktualizacja z 20 marca 2021 roku dotyczyła aktualizacji informacji o rozkładzie lotów i innych drobnych poprawek
 • Aktualizacja z 13 kwietnia 2021 roku dotyczyła aktualizacji listy państw z dopuszczonym ruchem, nowych zapowiedzi terminu otwarcia granic dla turystów, nowego połączenia Warszawa-Petersburg oraz informacji o rosyjskim programie “cash-back”
 • Aktualizacja z 13 czerwca 2021 roku dotyczyła nowej wypowiedzi prezydenta Putina
 • Aktualizacja z 8 lipca 2021 roku dotyczyła zapowiedzi rozmów między UE a Rosją w sprawie uznawania “paszportów covidowych”.
 • Aktualizacja z 17 sierpnia 2021 roku dotyczyła aktualizacji bieżących statystyk i listy krajów z dopuszczonym ruchem turystycznym do Rosji oraz nowej wypowiedzi Siergieja Ławrowa
 • Aktualizacje z września 2021 roku dotyczyły informacji o przyjmowaniu studentów, programie “turystyki covidowej” i dalszych doniesień o rozmowach ws. uznawania szczepionek oraz reorganizacji układu treści w artykule

27 komentarzy

  • Tomek

   Tak, zima szaleje i to w całej Rosji – od części europejskiej, przez gigantyczne zaspy w Norylsku po Władywostok. Co do kolei transsyberyjskiej – najlepszą porą jest sierpień, więc do tego czasu mam szczerą nadzieję, że Rosja się otworzy. Sam mam w planach wiele wypraw…

    • Tomek

     Byłem w Rosji zimą wiele razy 😉 wprawdzie nie w Jakucku przy -60 stopniach, ale konkretnych mrozów poniżej 20 stopni doświadczyłem. Zimą najciekawszy byłby Bajkał i możliwość przejścia lub przejechania po zamarzniętym, a jednocześnie przeźroczystym jeziorze. Bajkał zimą na pewno jest jednym z moich celów 😉

 • Lux

  Jak Pan myśli, czy ze wznowionych właśnie bezpośrednich lotów z Warszawy do Pitera, można wyciągać jakieś wnioski co do otwarcia granic dla Polaków?

  • Tomek

   Dziękuję za tę informację! Według mnie – niestety, nie, choć dobrze, że coś się rusza. Ale do Moskwy też loty są już praktycznie codziennie od kilku tygodni i nic z tego nie wynika. W mojej ocenie otwarcie granic przy obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce i w Rosji jest trudne do wyobrażenia. Nie tracę jednocześnie nadziei na późne lato czy jesień w Rosji. Pozdrawiam!

 • Przemo

  Panie Tomku,

  czy można prosić o dwa słowa komentarza dotyczącego wejścia w życie umowy uznającej wizę białoruską do przebywania w Rosji. Internet polski podpowiada, że odpowiednie ratyfikacje dokonała strona białoruska; o rosyjskiej nic nie wspomina.
  Czy dobrze odczytuje ze strony rządowej rosyjskiej [link: https://www.mid.ru/foreign_policy/international_contracts/2_contract/-/storage-viewer/bilateral/page-1/59771%5D, że umowa o wspólnej wizie dla obcokrajowców na Białoruś i Rosję jeszcze nie obowiązuje??

  • Tomek

   Jest tak, jak Pan mówi – strona białoruska ratyfikowała dokument 7 grudnia 2020 roku (https://pravo.by/document/?guid=12551&p0=H12000057&p1=1&p5=0), a strona rosyjska – jeszcze nie. Po ratyfikacji przez oba państwa trzeba będzie odczekać jeszcze 30 dni vacatio legis. Niestety, nie znalazłem żadnych aktualności w temacie tego kiedy strona rosyjska ratyfikuje umowę. W momencie jej podpisania (czerwiec 2020 roku) deklarowali, że stanie się to na przełomie 2020 i 2021 roku. Łukaszenka spełnił obietnicę, a Putin niestety nie. Liczę, że temat wróci na tapetę, gdy Rosja otworzy swoje granice dla cudzoziemców.

 • Mariusz

  Mialem leciec w kwietniu 2020 r. do Sankt Petersburga, niestety zamknieto granice i odwolano mi lot, za ktory zwot kasy czekalem3 miesiace. Licze, ze w tym roku uda mi sie poleciec. Sledze zmiany. Twoja strone dodaje do ulubionych.

  • Tomek

   Oj, znam ten ból, też miałem w planach wyjazd w kwietniu 2020 do Rosji. Za przeloty z Warszawy Aeroflot oddał szybko, ale miałem w planach też lot wewnętrzny liniami S7 – tu oddali ale w formie vouchera, więc mam tam zamrożonych ładnych parę stówek 😐
   Mam nadzieję, że uda się je w tym roku uwolnić i pojechać do Rosji, czego wszystkim życzę 😉
   Pozdrawiam!

  • Tomek

   Dzień dobry, dziękuję za komentarz! Chyba nie zamieścił się poprawnie link, kieruje mnie do strony głównej Google, a nie do przewodnika 🙁

  • Tomek

   W tej chwili wizy biznesowe także nie są wydawane. Jedyną opcją jest wjazd, jak to ujmuje nasze MSZ dla “wysoko wykwalifikowanych specjalistów, wskazanych na liście przesłanej Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej przez federalne organy władzy wykonawczej”. Proszę porozmawiać ze swoim partnerem biznesowym w Rosji, czy jest to dla nich możliwe.
   Wiem, że niektórzy próbują skorzystać też z innej furtki jaką jest leczenie w Rosji.

   • dziad wszewied yt

    cześć 😉 a na kursy doszkalające mozna jechać ? uprzedając negatywną odpowiedź , a moze do rodziny też nie mozna jechać ? co prawda jak było mozna nie robiłem tego często , ale to jest tak jak z wolnością , wolny od niewolnika rózni sie tym że może coś zrobić chociaż przeważnie na tej mnozliwości pozostaje i jej nie realizuje , jednak w każdej chwili ma taka mozliwość, obecnei czuje że jestem wieżniem a panstwa to wieksze obozy internowania

 • Mister Twister

  Czy coś już wiadomo z wyjazdami Rosjan do UE? Czy jest jakiś kraj gdzie mogą latać obecnie? Wiem , że jeszcze jakiś czas temu była Turcja. Pytam dlatego że mam dziewczynę Rosjankę i nie możemy się zobaczyć od kilku miesięcy 🙁 Tylko on-line:(

 • Jakub Gromadzki

  Od dzisiaj mocy nabiera prawo, które daje możliwość uzyskania 6-miesiecznej wizy. Prawdopodobnie użyteczne będzie dopiero po otwarciu granic:

  Иностранцы смогут получать турвизы на срок до 6 месяцев при наличии забронированного номера в отеле, говорится в подписанном Путиным законопроекте.

  При этом отель или другое средство размещения обязательно должно быть зарегистрировано в федеральном реестре гостиниц. Закон вступит в силу через 90 дней после официального опубликования.

  źródło: Telegram – kanał Ну чё народ погнали

 • Kuba

  Cześć, orientujesz się może czy wizy pracownicze są wydawane w trakcie pandemii? Widziałem wyżej Twoją odpowiedź, że wizy biznesowe nie są, a wiadomo jak wygląda sytuacja w przypadku chęci stałego pobytu w Rosji? Na stronie MSZ osoby z prawem do stałego pobytu są wyłączone z ograniczeń. Pytanie czy można to uzyskać w tym momencie za pomocą wizy pracowniczej. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Tomek

   Cześć, z tego co się orientuję, to jest bardzo ciężko uzyskać taką wizę. Na pewno nie działają już firmy-krzaki, które wystawiały z automatu zaproszenia biznesowe. Jeśli chcesz uzyskać taką wizę pracowniczą to musi to załatwić firma rosyjska bezpośrednio z FSB. Ale z wjazdem ogólnie jest bardzo ciężko – czytałem ostatnio o finale konkursu wiedzy o Polsce i Rosji dla młodzieży i ponoć decyzja o wjeździe naszych reprezentantów ważyła się na poziomie szefowej rosyjskiego Sanepidu. A stały pobyt na podstawie wizy pracowniczej? to chyba nierealne…

 • Anna

  Hej! Dziękuję Ci bardzo za ten artykuł, zerkam na niego średnio raz na tydzień od grudnia 2020 r. w nadziei, że może coś się zmieniło w kwestii wydawania wiz turystycznych. Bardzo dziękuję za rzetelne informacje i aktualizacje, nigdzie indziej nie potrafiłam znaleźć biężacych informacji na ten temat. Czy może już coś wiadomo na temat wzowienia wydania wiz jesienią lub chociaż jeszcze w tym roku? Pozdrawiam!

  • Tomek

   Cześć, dzięki za regularne odwiedziny i ten komentarz! Jeśli będzie coś wiadomo, to od razu napiszę. Póki co Rosja otwiera się na poszczególne państwa – np. Węgry czy Austrię. Stamtąd turyści mogą już latać do Rosji. Pozytywną informacją jest też to, że pozwolono przyjechać do Rosji studentom – ze wszystkich krajów, niezależnie od statusu zaszczepienia. Myślę, że dla nas największą szansą są rozmowy nt wzajemnego uznawania certyfikatów szczepień na poziomie Rosja-UE.

   • Anna

    Dzięki a kolejny update! Czekam na więcej info w sprawie turystyki szczepionkowej, bo tak, zdecydowanie jestem zdesperowanym turystą 😂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *