rosja wiza
Aktualności,  Rosja

Kiedy będzie można pojechać do Rosji?

Ostatni turyści z Polski odwiedzili Rosję w pierwszej połowie marca 2020 roku. Od tego czasu wjazd do Rosji w celach turystycznych nie jest możliwy. Wszyscy zastanawiamy się, jak długo potrwa jeszcze taka sytuacja. Ten artykuł zbiera najnowsze informacje dotyczące możliwego otwarcia granic Rosji.

W ZWIĄZKU Z WYBUCHEM WOJNY UKRAIŃSKO-ROSYJSKIEJ WSZELKIE INFORMACJE ZAWARTE NA TEJ STRONIE NALEŻY TRAKTOWAĆ JAKO ARCHIWALNE.

NIE BĘDĘ INFORMOWAŁ O SPOSOBACH PRZEKROCZENIA GRANICY I UZYSKANIA WIZ PRZYNAJMNIEJ DO CZASU USTANIA DZIAŁAŃ ZBROJNYCH. OSOBY ZAINTERESOWANE WYJAZDEM DO ROSJI PROSZĘ O ZASIĘGANIE BIEŻĄCYCH INFORMACJI BEZPOŚREDNIO W AMBASADZIE/KONSULATACH FEDERACJI ROSYJSKIEJ.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 22 stycznia 2022 r.

Kto obecnie może wjechać do Rosji?

Obecnie wjazd obcokrajowców do Federacji Rosyjskiej jest bardzo mocno ograniczony, choć lista państw z dopuszczonym ruchem turystycznym poszerza się i obecnie jest na niej wyszczególnionych 67 krajów. Z państw europejskich do Rosji turystycznie mogą latać już m.in. Belgowie, Węgrzy, Serbowie, Finowie, Estończycy, Włosi, Portugalczycy czy Irlandczycy[1].

Wjazd do Rosji wiąże się z przedstawieniem negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem (zmiana w stosunku do dotychczasowych 72 godzin). Alternatywą jest poddanie się badaniu już w Rosji (jest na to 48 godzin). Do czasu otrzymania wyniku przebywa się w kwarantannie. Zaszczepienie nie zwalnia od spełnienia tego wymogu.

W przypadku pozostałych krajów, w tym, niestety, również Polski lista osób mogących podróżować do Rosji ogranicza się do następujących kategorii obywateli:

  • dyplomaci akredytowani w Federacji Rosyjskiej;
  • członkowie rodziny (małżonek, rodzic, dziecko, opiekun prawny, podopieczny) obywatela Federacji Rosyjskiej;
  • wysoko wykwalifikowani specjaliści, wskazani na liście przesłanej Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej przez federalne organy władzy wykonawczej;
  • kierowcy międzynarodowego transportu drogowego;
  • członkowie załóg statków morskich i powietrznych;
  • członkowie brygad międzynarodowego transportu kolejowego;
  • obcokrajowcy posiadający wizy prywatne, udający się do Rosji w związku ze śmiercią członka najbliższej rodziny (małżonka, rodzica, dziecka, opiekuna prawnego, podopiecznego);
  • obcokrajowcy w celu opieki nad chorym członkiem rodziny znajdującym się w Rosji (możliwość wielokrotnego przekraczania granicy);
  • sportowcy i trenerzy pracujący w Rosji;
  • obcokrajowcy w celu leczenia w Rosji (możliwość wielokrotnego przekraczania granicy);
  • osoby posiadające prawo stałego pobytu w Rosji;

wykaz za stroną MSZ

Z powyższej listy kategorii najłatwiej dostępną możliwością przekroczenia granicy wydaje się być wyjazd w celu leczenia w Rosji. W ostatnim czasie pojawiło się sporo ofert firm, które oferują kompleksowe załatwienie dokumentów wizowych i zaproszenie do Federacji Rosyjskiej np. na leczenie zębów. Koszt takiej usługi zaczyna się od 1000 złotych (+same koszty leczenia i oczywiście przelotu, zakwaterowania itd.). Więcej informacji można szukać w rosyjskojęzycznym internecie np. pod hasłem „приглашение на лечение в Россию”.

Być może alternatywą, jednak o wiele trudniej dostępną, będzie ubieganie się o wjazd jako „wysoko wykwalifikowany specjalista”. Tu również odsyłam do wyszukiwarki pod hasłem „Разрешение на работу для ВКС”. Więcej o samej procedurze pisze Ambasada Rosji na Węgrzech.

W ostatnim czasie potwierdzono otwarcie Rosji dla przybywających tam studentów z całego świata – niezależnie od faktu bycia zaszczepionym lub nie. Studenci niezaszczepieni będą musieli trafić na kwarantannę. Wszystkim chętnym studentom-obcokrajowcom będzie umożliwione zaszczepienie się rosyjską szczepionką w trakcie semestru.

Wszelkie połączenia lotnicze między Warszawą a Moskwą i Petersburgiem są przeznaczone wyłącznie dla osób uprawnionych do wjazdu!

Ilość połączeń lotniczych między Polską a Rosją systematycznie zwiększa się. Niestety wciąż nie są one dostępne dla turystów; fot. własne

Możliwość wjazdu do Rosji istniała w dniach 29 maja – 2 lipca 2021 roku. Mógł z niej skorzystać każdy, kto posiadał ważny bilet na mecz ME w piłce nożnej rozgrywany w Petersburgu. Szerzej to zagadnienie omówiłem w tym archiwalnym już artykule.

Kiedy Rosja otworzy granice z Polską?

Na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiały się przeróżne deklaracje, zapowiedzi i przejawy myślenia życzeniowego po stronie zarówno polskiej, jak i rosyjskiej. Mówiono o otwarciu granic jesienią 2020 r., wiosną 2021 r., a ostatnio od września lub listopada 2021 r.

Według władz rosyjskich, konkretne decyzje dotyczące otwierania granic mają zależeć oczywiście w pierwszej kolejności od globalnej sytuacji pandemicznej i ilości przypadków Covid-19 na 100 tysięcy obywateli danego państwa. Ponadto, Rosjanie stawiają warunek wzajemności. Jeśli oni zezwolą na przyjazd obywatelom innego kraju, to tenże kraj również musi zacząć przyjmować Rosjan.

W praktyce, jak to zwykle bywa, ważniejsza jest bieżąca polityka i stosunki pomiędzy poszczególnymi krajami. Przykładowo, w ostatnich tygodniach Węgry notują o wiele wyższy wskaźnik zachorowań na 100 000 mieszkańców niż my. Jednak ich relacje z Rosją są niezaprzeczalnie lepsze i od końca lipca mogą oni latać do Rosji. Także Rosjanie, zarówno zaszczepieni i niezaszczepieni, mają prawo wjazdu na Węgry.

8 lipca z Brukseli dotarła informacja[2] dająca nadzieję na umożliwienie przekraczania granic. UE zaproponowała Ministerstwu Zdrowia Federacji Rosyjskiej rozmowy nt. włączenia Rosji do wspólnotowego systemu certyfikatów covidowych. Zaszczepieni obywatele Unii korzystają z nich od 1 lipca tego roku.

Przedstawiciel Wspólnoty w Moskwie Markus Ederer zauważa, że prawo unijne pozwala honorować na terenie UE także certyfikaty szczepionkowe wydawane przez państwa trzecie – oczywiście po podpisaniu odpowiedniego porozumienia z takim krajem. Byłaby to furtka do wjazdu do UE dla obywateli Rosji zaszczepionych „Sputnikiem-V”. Jednocześnie skorzystaliby na tym obywatele Unii, którym Rosja otworzyłaby granice na zasadzie wzajemności. 27 września Markus Ederer znów zabrał głos na ten temat mówiąc, że proces rozmów trwa i „ma nadzieję, że [ich] rezultat pojawi się bardzo szybko” [źródło]

17 sierpnia 2021 roku nowe informacje na ten temat przekazał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow[3]. Podczas wizyty w Kaliningradzie potwierdził, że Rosja i UE pracują nad wzajemnym uznawaniem tzw. paszportów covidowych. Obecnie prace wydają się być zaawansowane i dotyczą „pewnych kwestii technicznych i prawnych” takich, jak np. ochrona danych osobowych. Komisja Europejska ustosunkowała się do tematu mówiąc, że przekazane zostały wszelkie potrzebne informacje, a „piłeczka” leży teraz po stronie rosyjskiej.

Podczas wizyty w Austrii pod koniec sierpnia, rosyjski minister spraw zagranicznych zachęcał poszczególne kraje UE do bezpośrednich rozmów z Rosją. Taką drogą poszły m.in. Węgry, czy ostatnio Estonia, które uznają rosyjskie certyfikaty szczepionkowe, a obywatele tych krajów mogą odwiedzać się w celach turystycznych.

2 września pojawiła się zapowiedź możliwości wjazdu do Rosji dla, ujmijmy to, bardzo zdesperowanych turystów. Jeszcze w tym roku ruszy „turystyka szczepionkowa”. Chętni będą mogli pojechać do Rosji, by odpłatnie przyjąć rosyjski preparat. Szczegółów na temat cen takiej eskapady i warunków wjazdu jeszcze nie ustalono.

8 października pojawiły się nowe informacje o postępach w rozmowach na temat uznania certyfikatów szczepień. Wg strony rosyjskiej wszystkie wymagane przez UE dokumenty zostały złożone 30 września. Kreml mówi o „optymistycznym nastawieniu” i nadziei na szybkie zamknięcie sprawy. Równocześnie na grudzień zapowiedziano wizytę przedstawicieli Europejskiej Agencji Leków w rosyjskich zakładach produkujących szczepionkę Sputnik V. (Źródło: https://ria.ru/20211008/priznanie-1753628352.html oraz https://www.gazeta.ru/social/news/2021/10/08/n_16658209.shtml).

Kolejne spotkanie przedstawicieli UE i Rosji ds. uznania certyfikatów szczepień odbyło się 13 października. Uzgodniono na nim porządek „serii dalszych spotkań” grup eksperckich w celu „uzgodnienia zasadniczych parametrów ws. uznawania dokumentów” [źródło].

W październiku i listopadzie pojawiały się pojedyncze wypowiedzi ze strony rosyjskiej, które nie dawały jednak żadnego nowego światła na sprawę. Przykładowo, rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, 15 listopada powiedział, że „liczy na uznanie certyfikatów covidowych w dającej się przewidzieć przyszłości”.

11 stycznia 2022 r. doczekaliśmy się pozytywnej informacji w temacie uznania szczepionki Sputnik-V na rynku europejskim. Europejska Agencja Leków uznała standardy produkcyjne rosyjskiej szczepionki za spełniające normy (https://ria.ru/20220111/vaktsina-1767287391.html). Został zatem zamknięty najważniejszy etap na drodze do dopuszczenia Sputnika w Europie. Według słów rosyjskich ekspertów, w tej chwili do załatwienia pozostały jeszcze drobne kwestie formalne.

26 listopada odbyło się losowanie par barażowych w kwalifikacjach do Mundialu w Katarze w 2022 r. Polska wylosowała Rosję, a mecz odbędzie się 24 marca 2022 r. u naszych sąsiadów. Jeśli wygrają nasi przeciwnicy, to kolejny mecz barażowy odbędzie się 29 marca również w Rosji. 9 grudnia wieczorem zostało ogłoszone miejsce rozegrania meczu – zgodnie z przypuszczeniami zawody będzie gościł stadion na Łużnikach. Władze rosyjskiej federacji piłkarskiej liczą, że sytuacja pandemiczna pozwoli na udział w meczu kompletu widzów. Póki co ceny biletów oraz warunki wejścia na stadion dla kibiców miejscowych i zagranicznych nie są jeszcze określone. Nie wiadomo, czy Polacy dostaną jakąkolwiek pulę biletów. Temat będę śledził i informował Państwa na bieżąco!

AKTUALIZACJA: 20 stycznia 2022 r. w mediach pojawiły się pogłoski o możliwym przeniesieniu meczów barażowych na mniejszy stadion Dynama Moskwa. Wszystko zależeć będzie od rozwoju sytuacji pandemicznej w Rosji. Póki co przedstawiciele „Łużników” oficjalnie utrzymują, że to ich stadion będzie areną zmagań między Rosją a Polską. Przy okazji zostało potwierdzone, iż nie ruszyła jeszcze sprzedaż biletów na ten mecz. (źródła: https://www.championat.com/football/news-4582237-v-luzhnikah-prokommentirovali-sluhi-o-perenose-matcha-rossiya-polsha-na-drugoj-stadion.html oraz https://russian.rt.com/sport/news/951800-rfs-styki-luzhniki)

Proces szczepień w Rosji i stanowisko prezydenta Putina

Pod koniec 2020 roku swoje zdanie na temat otwarcia granic wyraził prezydent Rosji Władimir Putin. Jest on zdania, że granice powinny zostać otwarte w momencie, kiedy przyzwolą na to autorytety w dziedzinie medycyny.

W czerwcu 2021 r. Putin znów zabrał głos w sprawie otwarcia granic Rosji – zarówno dla Rosjan, którzy chcieliby wyjechać z kraju, jak i dla turystów chcących do Rosji przyjechać. Według prezydenta warunkiem otwarcia granic jest osiągnięcie pułapu co najmniej 60% zaszczepionych Rosjan. Wówczas, jak ujął to Putin, „będzie można pomyśleć o bardziej swobodnym dostępie obcokrajowców na nasze (rosyjskie) terytorium, jak i też nasi obywatele będą mogli swobodniej podróżować, także i do Europy[4] .

Na dzień aktualizacji artykułu (11 stycznia 2022 r.) zaszczepionych było 46,1% obywateli Federacji Rosyjskiej, a kolejne 4,7% czekało na drugą dawkę. By odgórnie przyspieszyć cały proces, w niektórych regionach wprowadzono obowiązkowe szczepienia m.in. dla sektora usług czy administracji. Większość branży i regionów deklaruje wypełnienie konkretnych wymogów (60 lub 80% zaszczepionych), jednak w skali całego kraju nie dało to aż tak wyraźnej poprawy statystyk.

W listopadzie 2021 r. w Rosji obowiązywał kolejny lockdown, a kolejne regiony wprowadzają obowiązek okazywania QR kodów potwierdzających fakt zaszczepienia lub ozdrowienia.

Najnowsze statystyki dotyczące zachorowań na covid w Rosji nie napawają jednak optymizmem. W ostatnich dniach obserwujemy wyraźny wzrost do ponad 40 tysięcy przypadków dziennie. Co gorsza, statystyki zgonów koronawirusowych są w ostatnich dniach najwyższe od początku całej pandemii (około 1200 dziennie).

Obecna sytuacja turystyki krajowej w Rosji

18 marca 2020 roku granice Federacji Rosyjskiej zostały zamknięte dla turystów. Poważne utrudnienia spotykały również Rosjan chcących poruszać się wewnątrz swojego kraju. Niektóre regiony Rosji wprowadziły system elektronicznych przepustek, które były niezbędne do np. poruszania się transportem publicznym.

Najsurowsze ograniczenia były w mocy przez około 2 miesiące. W lipcu 2020 roku w pełni przywrócono możliwość swobodnego podróżowania po Rosji, a władze podjęły próbę ratowania krajowej turystyki ze skutków koronawirusa. Rząd Federacji Rosyjskiej przeznaczył 15 miliardów rubli (nieco mniej niż miliard złotych) na specjalny program zwrotów. Jego idea jest dość prosta – jeśli Rosjanin wykupi przez biuro podróży wycieczkę, państwo zwróci mu część kosztów. Konkretne warunki zmieniały się od początku istnienia programu – obecnie państwo zwraca do 20% (ale maksymalnie 20 000 rubli – mniej więcej tysiąc złotych) ceny wycieczki, która obejmuje minimum dwa noclegi.

Program zwrotów spotkał się z pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony przedsiębiorców z branży turystycznej, jak i potencjalnych klientów i przedłużono go na okres noworoczno-świąteczny, a teraz także i na wakacje 2021 roku. W 2022 roku cashback ma być dostępny jedynie w okresach niskiego sezonu.

Data powstania artykułu: 28 listopada 2020 roku. Artykuł będzie aktualizowany w miarę pojawiania się nowych informacji i terminów ze strony rosyjskiej.

Codziennie śledzę dla Państwa informacje na temat otwarcia granic pojawiające się w rosyjskojęzycznym internecie. Jeśli mają Państwo życzenie podziękować mi za „trzymanie ręki na pulsie” najprościej można to zrobić stawiając mi wirtualną kawę:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Z góry bardzo dziękuję!

  • Aktualizacja z 11 grudnia 2020 roku dotyczyła uruchomienia przez Aerofłot połączenia Moskwa-Warszawa.
  • Aktualizacja z 1 stycznia 2021 roku dotyczyła wypowiedzi prezydenta Władimira Putina
  • Aktualizacja z 24 lutego 2021 roku dotyczyła zmiany listy państw z których ruch pasażerski jest dopuszczony oraz uruchomienia nowych połączeń Moskwa-Warszawa.
  • Aktualizacja z 20 marca 2021 roku dotyczyła aktualizacji informacji o rozkładzie lotów i innych drobnych poprawek
  • Aktualizacja z 13 kwietnia 2021 roku dotyczyła aktualizacji listy państw z dopuszczonym ruchem, nowych zapowiedzi terminu otwarcia granic dla turystów, nowego połączenia Warszawa-Petersburg oraz informacji o rosyjskim programie „cash-back”
  • Aktualizacja z 13 czerwca 2021 roku dotyczyła nowej wypowiedzi prezydenta Putina
  • Aktualizacja z 8 lipca 2021 roku dotyczyła zapowiedzi rozmów między UE a Rosją w sprawie uznawania „paszportów covidowych”.
  • Aktualizacja z 17 sierpnia 2021 roku dotyczyła aktualizacji bieżących statystyk i listy krajów z dopuszczonym ruchem turystycznym do Rosji oraz nowej wypowiedzi Siergieja Ławrowa
  • Aktualizacje z września 2021 roku dotyczyły informacji o przyjmowaniu studentów, programie „turystyki covidowej” i dalszych doniesień o rozmowach ws. uznawania szczepionek oraz reorganizacji układu treści w artykule
  • Akutalizacje z października i listopada 2021 roku dotyczyły kolejnych informacji ws. uznawania szczepionek
  • Aktualizacja z 10 grudnia dotyczyła meczu Rosja-Polska na Łużnikach i potencjalnej możliwości wjazdu polskich kibiców do Rosji
  • Aktualizacja z 11 stycznia 2022 r. dotyczyła uznania szczepionki Sputnik przez EMA.
  • Aktualizacja z 22 stycznia 2022 r. dotyczyła nowych informacji ws. meczu Rosja-Polska

55 komentarzy

  • Krzysiek

    Witam, na rok 2023 planujemy zorganizowanie wyprawy na Elbrus, powoli zaczynamy treningi, mam nadzieję że do tej pory coś się zmieni na korzyść z wizami. Pozdrawiam i Zdrowych Wesołych Świąt.

  • Piotr

    Witam,

    Przychodzę z następującymi pytaniami. Czy wiadomo już, czy Polacy będą mogli polecieć na mecz Polska-Rosja 24 marca 2022 roku? Czy trzeba wykupić tygodniowe ubezpieczenie na ten czas i starać się o jakieś oficjalne pozwolenie/wizę? A także, z jakiej strony internetowej najlepiej skorzystać przy kupnie biletu aby było oficjalnie i bezpiecznie? Bardzo prosiłbym o link, jeśli to możliwe.
    A także, jeżeli będzie wiadomo na jaki okres czasu kibic będzie mógł zostać w Moskwie w celach turystycznych (np. czy tylko dzień przed i po meczu, czy też np. następny tydzień) bardzo proszę o informację gdy będzie dostępna.

    Pozdrawiam serdecznie!

    • Tomek

      Póki co ogłoszono tylko, że mecz będzie na Łużnikach i że władze rosyjskiej federacji piłkarskiej liczą, że sytuacja pandemiczna pozwoli na udział w meczu kompletu widzów. Póki co ceny biletów oraz warunki wejścia na stadion dla kibiców miejscowych i zagranicznych nie są jeszcze określone. Nie wiadomo, czy Polacy dostaną jakąkolwiek pulę biletów. Scenariusz, w którym polscy kibice dostaną do wykupienia określoną pulę biletów i będą mogli przyjechać do Rosji w danym okresie i swobodnie poruszać się po niej, osobiście uważam za bardzo optymistyczny, ale możliwy. Będę informował! 🙂

    • Tomek

      Węgrzy wydają wizy dla Rosjan bodaj od sierpnia. Mniej więcej wtedy zaczęła to robić też Austria, a chyba nawet trochę wcześniej – Hiszpania. Ta sytuacja będzie się utrzymywać aż do: ponownego całkowitego zamknięcia granic jakie pamiętamy z marca 2020 r. ALBO do uznania certyfikatów covidowych na poziomie UE-Rosja i przywrócenia możliwości swobodnego podróżowania zaszczepionym/przetestowanym. Tak to w tej chwili widzę. Szacowanie terminów to albo zgadywanie albo myślenie życzeniowe. Raczej nie nastawiam się na rychłe otwarcie granic. W optymistycznym scenariuszu być może połowa 2022? Taki termin brałbym w ciemno.

        • Tomek

          W optymistycznym scenariuszu kibice z Polski będą mogli pojechać na ten mecz i to według mnie wszystko. Na sam proces uznania certyfikatów i otwarcia granic to nie wpłynie, tak jak nie wpłynęło EURO 2020.

  • Jacek

    Panie Tomku mam pytanie. Jakie możliwości mają Rosjanie, żeby przylecieć do Polski, czy też jest embargo, czy oni swobodnie mogą podróżować do naszego kraju, jak tak to jakie kryteria wizowe muszą spełnić? Pozdrawiam

    • Tomek

      Dziękuję za pytanie. Rosjanie mają bez porównania łatwiej. Wprawdzie bezpośrednio do Polski przylecieć nie mogą, ale już np. na Węgry wjeżdżają bez problemu, to państwo uznaje szczepionkę Sputnik, dlatego nie trzeba tam nawet przechodzić kwarantanny. Podobnie wizy turystyczne dla Rosjan wydaje np. Hiszpania czy Finlandia. A wewnątrz strefy Schengen to już większych trudności z podróżowaniem nie ma, zatem Rosjanin raczej bez większych problemów może do nas przyjechać.

      • Jacek

        Mam rozumieć, że to w obie strony działa, czyli Rosjanin chcąc dostać się do Polski musi uzyskać wizę np. na Węgry, przylecieć na Węgry, a później drogą lądową przemycić się do Polski? W żadnym wypadku nie dostanie wizy do Polski, żeby bezpośrednio przylecieć tak?

        • Tomek

          tak, z tego co wiem, to tak to właśnie działa. Póki nie ma kontroli na granicach węgiersko-słowackiej i dalej słowacko-polskiej, to Rosjanin może bez przeszkód do Polski przyjechać. Wiza, którą dostanie jest ważna na całą strefę Schengen.

  • Michał

    Cześć, czy może wiecie na jak długo bede mógł zostać w Rosji, jeśli chce jechać na mecz Rosja – Polska(baraże mś)? Np. ze mecz jest 24.03 a ja bede tam jeszcze tydzień/dwa. czy tylko wiza bedzie na dzien meczowy/ewentualnie dzien wiecej?

    • Tomek

      wydaje mi się, że w tej chwili jeszcze nic nie jest ustalone. Będę śledził stronę FIFA i ich system sprzedażowy. A może do marca Rosja będzie już otwarta nie tylko dla kibiców?

  • Michał

    Czy uważacie ze wydarzenia na granicy z bialorusia mogą wpływać na brak zezwoleni wjazdu turystów na teren Rosji?
    Biorąc pod uwagę ze wszystkie kraje na zachód i południe jak i północ Polski mogą swobodnie wjeżdżać do rosji w celach turystycznych, dalsze zamknięcie granic dla polskich turystów wydaje sie bezsensowne według mnie.

    • P

      Myśle ze jest to totalnie bez sensu i specjalnie przedłużane w nieskończoność. Polacy mogą do USA latać turystycznie a do Rosji już nie.

        • Lechu

          Cześć Tomek, jak myślisz czy w przyszłym roku doczekamy się w końcu możliwosći turystycznych wyjazdów do Rosji? Bardzo chciałbym odwiedzić przyjaciółkę z Petersburga, ale niestety jak na razie nic z tego 🙁

          • Tomek

            Cześć, bardzo chciałbym potrafić odpowiedzieć na to pytanie. Coraz więcej krajów (w tym wielu naszych sąsiadów) może już turystycznie latać i gdybyśmy mieli choć trochę lepsze stosunki dyplomatyczne z Rosją, to na pewno bylibyśmy już na tej liście. A tak pozostaje nam czekać na porozumienie się Rosji z UE jako taką, żebyśmy w ten sposób mogli się podczepić pod przywrócenie ruchu turystycznego – tak to w tej chwili widzę.

        • Lechu

          Hejka Tomek ponownie, widzę, że sytuacja powoli się poprawia, teraz pytanie, bo zgaduje, że jesteś ekspertem, kiedy najlepiej polowac na bilet? Mi najwygodniej byłoby polecieć z Poznania do Petersburga, ale widzę, że na tą chwilę bezpośredni lot tylko z Warszawy. Nie mam z tym większego problemu, jednak w jakim okresie najbardziej opłaca się kupić bilet, żeby nie przepłacić?

          • Tomek

            Jeśli pasuje Ci Poznań, to być może także i Berlin? Warto sprawdzić, często właśnie z Berlina można się dostać do Rosji taniej niż z Polski, ale to niestety nie jest reguła. Unikaj rosyjskich długich weekendów (np. 1-9 maja), to na pewno. Ale generalnie z mojego doświadczenia stawki LOTu/Aerofłotu są dosyć sztywne i nie podatne na wahania aż tak jak ceny Ryanaira czy Wizza.

  • Кейт

    Tomku, a czy wiesz jaki katalog osób kryje się za sformułowaniem „wysoko wykwalifikowanie specjaliści”, gdzie mogę znaleźć listę tych osób?

    • Tomek

      Кейт, wg mojej wiedzy nie ma żadnego „katalogu”. Każdorazowy przypadek chęci wjazdu pracownika do Rosji musi zgłosić rosyjski pracodawca do FSB i ichniejszego MSW albo sam pracownik chcący wjechać do Rosji – więcej o tej procedurze znalazłem na stronie Ambasady Rosji na Węgrzech: https://hungary.mid.ru/ru/consular-services/vengriya/rabota_v_rossii_dlya_vysokokvaliitsirovannykh_spetsialistov/ Jeśli wpiszesz w wyszukiwarce hasło „Разрешение на работу для ВКС” (to ВКС to skrót od высококвалифицированный специалист – wysokowykwalifikowany specjalista), to znajdziesz sporo stron, które być może okażą się pomocne w staraniu się o taki wjazd. Ja tego nie próbowałem i nie znam nikogo, kto by też próbował. Jeśli pójdziesz w tym kierunku, to będę bardzo wdzięczny za poinformowanie mnie jak to wygląda w praktyce 😉

  • ROBERT

    Hej,
    ostatnio po meczu w ubiegłym tygodniu Legii ze Spartakiem w Moskwie polskie media obiegła informacja o kibicu, który przejechał na mecz autostopem z Polski do Moskwy. Czy to oznacza, że istnieje jakaś możliwość, aby wjechać do Rosji?(wiem, że jest na stronie ministerstwa kilka wyjątków od zakazu wjazdu, ale większość z nich się wydaje mało prawdopodobna).

    • Tomek

      Cześć, wg mnie albo załapał się jednak na wizy załatwiane dla klubu (zawodnicy, sztab) albo miał po prostu paszport lub stałe zamieszkanie w innym kraju, którego obywatele mogą wjeżdżać (może np Austria?)

  • Anna

    Hej! Dziękuję Ci bardzo za ten artykuł, zerkam na niego średnio raz na tydzień od grudnia 2020 r. w nadziei, że może coś się zmieniło w kwestii wydawania wiz turystycznych. Bardzo dziękuję za rzetelne informacje i aktualizacje, nigdzie indziej nie potrafiłam znaleźć biężacych informacji na ten temat. Czy może już coś wiadomo na temat wzowienia wydania wiz jesienią lub chociaż jeszcze w tym roku? Pozdrawiam!

    • Tomek

      Cześć, dzięki za regularne odwiedziny i ten komentarz! Jeśli będzie coś wiadomo, to od razu napiszę. Póki co Rosja otwiera się na poszczególne państwa – np. Węgry czy Austrię. Stamtąd turyści mogą już latać do Rosji. Pozytywną informacją jest też to, że pozwolono przyjechać do Rosji studentom – ze wszystkich krajów, niezależnie od statusu zaszczepienia. Myślę, że dla nas największą szansą są rozmowy nt wzajemnego uznawania certyfikatów szczepień na poziomie Rosja-UE.

      • Anna

        Dzięki a kolejny update! Czekam na więcej info w sprawie turystyki szczepionkowej, bo tak, zdecydowanie jestem zdesperowanym turystą 😂

  • Kuba

    Cześć, orientujesz się może czy wizy pracownicze są wydawane w trakcie pandemii? Widziałem wyżej Twoją odpowiedź, że wizy biznesowe nie są, a wiadomo jak wygląda sytuacja w przypadku chęci stałego pobytu w Rosji? Na stronie MSZ osoby z prawem do stałego pobytu są wyłączone z ograniczeń. Pytanie czy można to uzyskać w tym momencie za pomocą wizy pracowniczej. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Tomek

      Cześć, z tego co się orientuję, to jest bardzo ciężko uzyskać taką wizę. Na pewno nie działają już firmy-krzaki, które wystawiały z automatu zaproszenia biznesowe. Jeśli chcesz uzyskać taką wizę pracowniczą to musi to załatwić firma rosyjska bezpośrednio z FSB. Ale z wjazdem ogólnie jest bardzo ciężko – czytałem ostatnio o finale konkursu wiedzy o Polsce i Rosji dla młodzieży i ponoć decyzja o wjeździe naszych reprezentantów ważyła się na poziomie szefowej rosyjskiego Sanepidu. A stały pobyt na podstawie wizy pracowniczej? to chyba nierealne…

  • Jakub Gromadzki

    Od dzisiaj mocy nabiera prawo, które daje możliwość uzyskania 6-miesiecznej wizy. Prawdopodobnie użyteczne będzie dopiero po otwarciu granic:

    Иностранцы смогут получать турвизы на срок до 6 месяцев при наличии забронированного номера в отеле, говорится в подписанном Путиным законопроекте.

    При этом отель или другое средство размещения обязательно должно быть зарегистрировано в федеральном реестре гостиниц. Закон вступит в силу через 90 дней после официального опубликования.

    źródło: Telegram – kanał Ну чё народ погнали

  • Mister Twister

    Czy coś już wiadomo z wyjazdami Rosjan do UE? Czy jest jakiś kraj gdzie mogą latać obecnie? Wiem , że jeszcze jakiś czas temu była Turcja. Pytam dlatego że mam dziewczynę Rosjankę i nie możemy się zobaczyć od kilku miesięcy 🙁 Tylko on-line:(

    • Tomek

      W tej chwili wizy biznesowe także nie są wydawane. Jedyną opcją jest wjazd, jak to ujmuje nasze MSZ dla „wysoko wykwalifikowanych specjalistów, wskazanych na liście przesłanej Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej przez federalne organy władzy wykonawczej”. Proszę porozmawiać ze swoim partnerem biznesowym w Rosji, czy jest to dla nich możliwe.
      Wiem, że niektórzy próbują skorzystać też z innej furtki jaką jest leczenie w Rosji.

      • dziad wszewied yt

        cześć 😉 a na kursy doszkalające mozna jechać ? uprzedając negatywną odpowiedź , a moze do rodziny też nie mozna jechać ? co prawda jak było mozna nie robiłem tego często , ale to jest tak jak z wolnością , wolny od niewolnika rózni sie tym że może coś zrobić chociaż przeważnie na tej mnozliwości pozostaje i jej nie realizuje , jednak w każdej chwili ma taka mozliwość, obecnei czuje że jestem wieżniem a panstwa to wieksze obozy internowania

    • Tomek

      Dzień dobry, dziękuję za komentarz! Chyba nie zamieścił się poprawnie link, kieruje mnie do strony głównej Google, a nie do przewodnika 🙁

  • Mariusz

    Mialem leciec w kwietniu 2020 r. do Sankt Petersburga, niestety zamknieto granice i odwolano mi lot, za ktory zwot kasy czekalem3 miesiace. Licze, ze w tym roku uda mi sie poleciec. Sledze zmiany. Twoja strone dodaje do ulubionych.

    • Tomek

      Oj, znam ten ból, też miałem w planach wyjazd w kwietniu 2020 do Rosji. Za przeloty z Warszawy Aeroflot oddał szybko, ale miałem w planach też lot wewnętrzny liniami S7 – tu oddali ale w formie vouchera, więc mam tam zamrożonych ładnych parę stówek 😐
      Mam nadzieję, że uda się je w tym roku uwolnić i pojechać do Rosji, czego wszystkim życzę 😉
      Pozdrawiam!

  • Przemo

    Panie Tomku,

    czy można prosić o dwa słowa komentarza dotyczącego wejścia w życie umowy uznającej wizę białoruską do przebywania w Rosji. Internet polski podpowiada, że odpowiednie ratyfikacje dokonała strona białoruska; o rosyjskiej nic nie wspomina.
    Czy dobrze odczytuje ze strony rządowej rosyjskiej [link: https://www.mid.ru/foreign_policy/international_contracts/2_contract/-/storage-viewer/bilateral/page-1/59771%5D, że umowa o wspólnej wizie dla obcokrajowców na Białoruś i Rosję jeszcze nie obowiązuje??

    • Tomek

      Jest tak, jak Pan mówi – strona białoruska ratyfikowała dokument 7 grudnia 2020 roku (https://pravo.by/document/?guid=12551&p0=H12000057&p1=1&p5=0), a strona rosyjska – jeszcze nie. Po ratyfikacji przez oba państwa trzeba będzie odczekać jeszcze 30 dni vacatio legis. Niestety, nie znalazłem żadnych aktualności w temacie tego kiedy strona rosyjska ratyfikuje umowę. W momencie jej podpisania (czerwiec 2020 roku) deklarowali, że stanie się to na przełomie 2020 i 2021 roku. Łukaszenka spełnił obietnicę, a Putin niestety nie. Liczę, że temat wróci na tapetę, gdy Rosja otworzy swoje granice dla cudzoziemców.

  • Lux

    Jak Pan myśli, czy ze wznowionych właśnie bezpośrednich lotów z Warszawy do Pitera, można wyciągać jakieś wnioski co do otwarcia granic dla Polaków?

    • Tomek

      Dziękuję za tę informację! Według mnie – niestety, nie, choć dobrze, że coś się rusza. Ale do Moskwy też loty są już praktycznie codziennie od kilku tygodni i nic z tego nie wynika. W mojej ocenie otwarcie granic przy obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce i w Rosji jest trudne do wyobrażenia. Nie tracę jednocześnie nadziei na późne lato czy jesień w Rosji. Pozdrawiam!

    • Tomek

      Tak, zima szaleje i to w całej Rosji – od części europejskiej, przez gigantyczne zaspy w Norylsku po Władywostok. Co do kolei transsyberyjskiej – najlepszą porą jest sierpień, więc do tego czasu mam szczerą nadzieję, że Rosja się otworzy. Sam mam w planach wiele wypraw…

        • Tomek

          Byłem w Rosji zimą wiele razy 😉 wprawdzie nie w Jakucku przy -60 stopniach, ale konkretnych mrozów poniżej 20 stopni doświadczyłem. Zimą najciekawszy byłby Bajkał i możliwość przejścia lub przejechania po zamarzniętym, a jednocześnie przeźroczystym jeziorze. Bajkał zimą na pewno jest jednym z moich celów 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *