Kiedy będzie można pojechać do Rosji?

rosja wiza

Ostatni turyści z Polski odwiedzili Rosję w pierwszej połowie marca 2020 roku. Od tego czasu wjazd do Rosji w celach turystycznych nie jest możliwy. Wszyscy zastanawiamy się, jak długo potrwa jeszcze taka sytuacja. Ten artykuł zbiera najnowsze informacje dotyczące możliwego otwarcia granic Rosji.

Informacje w artykule aktualne na dzień: 13 kwietnia 2021 roku

18 marca 2020 roku granice Federacji Rosyjskiej zostały zamknięte dla turystów. Poważne utrudnienia spotykały również Rosjan chcących poruszać się wewnątrz swojego kraju. Niektóre regiony Rosji wprowadziły system elektronicznych przepustek, które były niezbędne do np. poruszania się transportem publicznym.

Najsurowsze ograniczenia były w mocy przez około 2 miesiące. W lipcu 2020 roku w pełni przywrócono możliwość swobodnego podróżowania po Rosji, a władze podjęły próbę ratowania krajowej turystyki ze skutków koronawirusa. Rząd Federacji Rosyjskiej przeznaczył 15 miliardów rubli (nieco mniej niż miliard złotych) na specjalny program zwrotów. Jego idea jest dość prosta – jeśli Rosjanin wykupi przez biuro podróży wycieczkę, państwo zwróci mu część kosztów. Konkretne warunki zmieniały się od początku istnienia programu – obecnie państwo zwraca do 20% (ale maksymalnie 20 000 rubli – mniej więcej tysiąc złotych) ceny wycieczki, która obejmuje minimum dwa noclegi.

Program zwrotów spotkał się z pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony przedsiębiorców z branży turystycznej, jak i potencjalnych klientów i przedłużono go na okres noworoczno-świąteczny, a teraz także i na wakacje 2021 roku.

Choć turystyka wewnątrzrosyjska rzeczywiście nieco odżyła, to rosyjscy przedsiębiorcy, podobnie jak i polscy, z wytęsknieniem czekają na masowy powrót turystów zagranicznych. Szczególnie, że od stycznia 2021 roku uzyskanie wizy do Rosji jest (w niepandemicznej teorii) o wiele tańsze i łatwiejsze (o czym pisałem tutaj).

Obecnie obywatele mniej niż 30 państw świata mają prawo wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej. Z Europejczyków są to Białorusini, Serbowie, Finowie (pierwsi ze strefy Schengen) i Szwajcarzy, a ostatnio też Niemcy. Do niedawna wpuszczano Brytyjczyków jednak na skutek pojawienia się na Wyspach tzw. nowej mutacji wirusa, Wielką Brytanię skreślono z listy.

Na krótkiej liście krajów brakuje prawie wszystkich państw członkowskich UE, także Chin, USA, a nawet zdecydowanej większości krajów dawnego ZSRR. Wjazd do Rosji wiąże się z przedstawieniem negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem. Alternatywą jest poddanie się badaniu już w Rosji (są na to 72 godziny). Do czasu otrzymania wyniku przebywa się w kwarantannie.

Kiedy można spodziewać się szerszego otwarcia granic? Jeszcze jesienią 2020 roku pani prezes Rosyjskiego Stowarzyszenia Organizatorów Turystyki (ATOR) Maja Łomidze dała nadzieję na “stopniowe otwarcie granic Rosji od marca-kwietnia 2021 roku[1]. Prezes Aerofłotu Witalij Sawieljew określał wówczas “koniec zimy” jako możliwy termin powrotu połączeń lotniczych między Rosją a Unią Europejską[2]. W tej chwili (kwiecień) widać już, że były to obietnice bez pokrycia.

Sawieljew miał zapewne na myśli przywrócenie siatki połączeń sprzed epidemii wraz z regularnym ruchem turystycznym. Samoloty Aeroflotu pomiędzy Rosją a Unią Europejską latają, jednak dość rzadko i tylko dla wybranych (przede wszystkim dla samych Rosjan, ale też dla dyplomatów, członków rodzin obywateli Rosji, osób ze specjalnymi pozwoleniami wydanymi przez FSB itp.).

Aeroflot uruchomił połączenie między lotniskiem Warszawa-Okęcie a Moskwa-Szeremietiewo 26 grudnia 2020 roku. Realizowany jest jeden lot tam i z powrotem w tygodniu. W każdą sobotę o 18:35 czasu moskiewskiego (16:35 w Polsce) odleci samolot z Moskwy do Warszawy. Kurs powrotny opuści lotnisko Okęcie o godz. 19:50 czasu polskiego.

Od 11 marca ruszyła dodatkowa para lotów w czwartki, a od 30 marca też loty z Warszawy do Sankt Petersburga. Pierwotnie planowano przywrócenie “normalnego” rozkładu zakładającego trzy połączenia dziennie od początku maja. Aeroflot niestety zrewidował te plany. Od maja do końca 2021 roku przewidywane są jedynie cztery połączenia tygodniowo.

Aeroflot lata do Moskwy dwa razy w tygodniu. Zaś LOT – codziennie oprócz wtorków i sobót

Konkretne decyzje mają zależeć oczywiście w pierwszej kolejności od globalnej sytuacji pandemicznej i ilości przypadków Covid-19 na 100 tysięcy obywateli danego państwa. Ponadto, Rosjanie stawiają warunek wzajemności. Jeśli oni zezwolą na przyjazd obywatelom innego kraju, to tenże kraj również musi zacząć przyjmować Rosjan.

Na stronach związanych z rosyjską turystyką obecnie (kwiecień 2021 roku) pojawia się zapowiedź stopniowego otwierania granic na poszczególne kraje Europy do września 2021 roku. Do listopada ma zostać przywrócony ruch turystyczny z Ameryką Północną.

Pod koniec 2020 roku swoje zdanie na temat otwarcia granic wyraził prezydent Rosji Władimir Putin. Jest on zdania, że granice powinny zostać otwarte w momencie kiedy przyzwolą na to autorytety w dziedzinie medycyny.

Rosjanie, przynajmniej w oficjalnych wypowiedziach, pozostają optymistami. Jeśli pandemia koronawirusa w najbliższych miesiącach będzie wygasać, to Rosja ma plan na szybką odbudowę ruchu turystycznego. Ma to być zasługą przede wszystkim wprowadzenia nowych wiz elektronicznych oraz wydłużenia ważności jednorazowych wiz turystycznych.

Data powstania artykułu: 28 listopada 2020 roku. Artykuł będzie aktualizowany w miarę pojawiania się nowych informacji i terminów ze strony rosyjskiej.

 • Aktualizacja z 11 grudnia 2020 roku dotyczyła uruchomienia przez Aerofłot połączenia Moskwa-Warszawa.
 • Aktualizacja z 1 stycznia 2021 roku dotyczyła wypowiedzi prezydenta Władimira Putina
 • Aktualizacja z 24 lutego 2021 roku dotyczyła zmiany listy państw z których ruch pasażerski jest dopuszczony oraz uruchomienia nowych połączeń Moskwa-Warszawa.
 • Aktualizacja z 20 marca 2021 roku dotyczyła aktualizacji informacji o rozkładzie lotów i innych drobnych poprawek
 • Aktualizacja z 13 kwietnia 2021 roku dotyczyła aktualizacji listy państw z dopuszczonym ruchem, nowych zapowiedzi terminu otwarcia granic dla turystów, nowego połączenia Warszawa-Petersburg oraz informacji o rosyjskim programie “cash-back”

6 komentarzy o “Kiedy będzie można pojechać do Rosji?”

  1. Tak, zima szaleje i to w całej Rosji – od części europejskiej, przez gigantyczne zaspy w Norylsku po Władywostok. Co do kolei transsyberyjskiej – najlepszą porą jest sierpień, więc do tego czasu mam szczerą nadzieję, że Rosja się otworzy. Sam mam w planach wiele wypraw…

    1. Byłem w Rosji zimą wiele razy 😉 wprawdzie nie w Jakucku przy -60 stopniach, ale konkretnych mrozów poniżej 20 stopni doświadczyłem. Zimą najciekawszy byłby Bajkał i możliwość przejścia lub przejechania po zamarzniętym, a jednocześnie przeźroczystym jeziorze. Bajkał zimą na pewno jest jednym z moich celów 😉

 1. Jak Pan myśli, czy ze wznowionych właśnie bezpośrednich lotów z Warszawy do Pitera, można wyciągać jakieś wnioski co do otwarcia granic dla Polaków?

  1. Dziękuję za tę informację! Według mnie – niestety, nie, choć dobrze, że coś się rusza. Ale do Moskwy też loty są już praktycznie codziennie od kilku tygodni i nic z tego nie wynika. W mojej ocenie otwarcie granic przy obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce i w Rosji jest trudne do wyobrażenia. Nie tracę jednocześnie nadziei na późne lato czy jesień w Rosji. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *