rosja wiza
Aktualności,  Porady praktyczne,  Rosja

Z wizą elektroniczną do Rosji od 2021 roku!

Potwierdzają się stosunkowo dobre wiadomości związane z liberalizacją polityki wizowej dla cudzoziemców chcących odwiedzić Federację Rosyjską. 31 lipca 2020 roku Prezydent Putin podpisał ustawę o rozszerzeniu możliwości korzystania z elektronicznej wizy do Rosji. Jednocześnie wiceminister spraw zagranicznych Jewgienij Iwanow daje nadzieje na wielokrotne i ważne kilka lat wizy turystyczne! W niewielkiej beczce miodu jest niestety też i parę łyżek dziegciu…

Obecnie aby wjechać w celach turystycznych do Federacji Rosyjskiej należy aplikować o tradycyjną papierową wizę jednokrotną. Jest ona wydawana przez cztery konsulaty rosyjskie w Polsce, a jej wyrobienie kosztuje realnie około aż 400 złotych. Procedura i „papierologia” jest wciąż oparta na wzorcach wypracowanych w czasach radzieckich. Co gorsza, wiza jest wydawana tylko na jeden pobyt, który trwać może maksymalnie 30 dni – nawet jeśli chcemy spędzić w Rosji tylko jeden dzień i tak musimy płacić pełną stawkę.

Pewne ułatwienia pojawiły się w 2019 roku. Dla obywateli 53 krajów (w tym naszego) została udostępniona możliwość aplikowania o wizę elektroniczną. Taka wiza jest bezpłatna, wydawana bez konieczności wizyty w konsulacie, jednak tylko do 3 regionów Rosji – Kaliningradu, Petersburga i Dalekowschodniego Okręgu Federalnego czyli m.in. do Władywostoku, Chabarowska czy Jakucka. Na e-wizie można spędzić w Rosji maksymalnie 8 dni.

Od dawna słychać było o pracach nad rozszerzeniem listy regionów w których e-wiza byłaby wystarczająca. W czerwcu pod głosowanie rosyjskiego parlamentu trafił projekt traktujący o tej sprawie. Co zawiera nowa ustawa?

 • brak konieczności wizyty w konsulacie – wiza elektroniczna bez wklejania do paszportu
 • niestety, w przeciwieństwie do obecnie wydawanych wiz elektronicznych obowiązujących w niektórych obwodach, wiza ogólnorosyjska będzie płatna, a jej koszt wyniesie równowartość 40 dolarów amerykańskich (dla dzieci do 6. roku życia bezpłatnie)
 • długość pobytu wyniesie maksymalnie 16 dni
 • otrzymamy ją najpóźniej na 4 dni kalendarzowe przed deklarowaną datą wjazdu do Rosji
 • uproszczone zostaną formularze na stronie rosyjskiego MSZ
 • procedura dostępna dla obywateli 113 państw świata – w tym też i Polski

Minister Iwanow zapowiedział też znaczne ułatwienia dla osób mających w Rosji swoich krewnych. Dla nich dostępne będą roczne wizy umożliwiające nieograniczoną długość pobytu i możliwość wielokrotnego wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Teraz rząd Federacji ma czas do 18 lipca na ustosunkowanie się do projektu. Nie należy spodziewać się weta czy większych zmian, możemy założyć, że ustawa w kształcie przedstawionym powyżej wejdzie w życie po podpisaniu jej przez prezydenta. O tym fakcie oczywiście poinformuję na mojej stronie.

AKTUALIZACJA: Zgodnie z przewidywaniami, zarówno Rada Federacji jak i Prezydent przyjęli ustawę bez znaczących poprawek. 31 lipca została ona podpisana przez Władimira Putina i weszła w życie.

Wydaje się, że większość turystów oczekiwała albo wiz darmowych albo znaczącego wydłużenia terminu ich ważności (do np. 3 miesięcy). Wygląda na to, że oczekiwania turystów spełnią się i jeszcze w 2021 roku tradycyjne wizy turystyczne zostaną wydłużone na okres pół roku! Po szczegóły zapraszam do tego artykułu

2 komentarze

 • Milena

  No i ekonomiczne wypady na weekend do Kalinigradu odeszły do lamusa 🙁 Przy płatnej wizie zupełnie przestały się opłacać – a szkoda, bo nad rosyjskim Bałtykiem duuuuużo taniej i ładniej niż np na Helu.

  • Tomek

   Tak, Obwód Kaliningradzki na tym straci. Ale reszta Rosji na pewno zyska. Oczywiście wolałbym, żeby elektroniczne wizy były bezpłatne, ale gdybym miał decydować między utrzymaniem stanu z 2019 roku, a wprowadzeniem elektronicznej wizy na całą Rosję kosztującej te 40 dolarów, to wybieram opcję drugą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *