Aktualności,  Petersburg,  Rosja

Możliwość wjazdu do Rosji na EURO 2020

Pojawiła się pierwsza od marca 2020 roku realna możliwość wjazdu do Rosji w celach turystycznych. Posiadacze biletu na mecz EURO 2020 będą wpuszczani na teren Federacji Rosyjskiej. Bilety są do kupienia od ręki, w akceptowalnych cenach – także na mecze Polaków.

OSTATNIA AKTUALIZACJA ARTYKUŁU: 17 czerwca 2021 roku
ARTYKUŁ STAŁ SIĘ ARCHIWALNY. NIE BĘDZIE AKTUALIZOWANY O NOWE WIADOMOŚCI DOTYCZĄCE PRZEKRACZANIA GRANIC Z REPUBLIKAMI BAŁTYCKIMI ANI O NOWE INFORMACJE NT. SYTUACJI Z TESTAMI W ROSJI.
Aktualne informacje o sytuacji z otwarciem granic Rosji znajdziesz pod tym linkiem

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej zostały przełożone na 2021 rok. Turniej rozegrany będzie w 11 miastach Europy, w tym w rosyjskim Sankt Petersburgu. W nim reprezentacja Polski rozegra dwa mecze fazy grupowej – 14 czerwca ze Słowacją oraz 23 czerwca ze Szwecją.

Stadion Kriestowskij w Petersburgu; fot. Wikipedia

Przez długi czas niewiadomą było, czy UEFA pozwoli na wpuszczanie kibiców na stadiony. Ostatecznie zdecydowano, że każde miasto-gospodarz ma obowiązek udostępnić minimum 25% pojemności swojego stadionu. Maksymalnej ilości widzów nie ograniczono. I tak np. stadion w Budapeszcie zapełni się w całości. W przypadku Petersburga władze zdecydowały się na udostępnienie 50% pojemności Stadionu Kriestowskiego (znanego też jako Zenit Arena lub Gazprom Arena). Oznacza to, że bilety na mecze tam rozgrywane są dostępne dla ponad 30 tysięcy potencjalnych kibiców.

Posiadanie biletu na dowolny mecz rozgrywany w Petersburgu wiąże się z wyrobieniem tzw. FAN ID (paszport kibica). Jest to niewielki zalaminowany dokument, który wszyscy kibice otrzymają tradycyjną pocztą lub odbiorą na miejscu w moskiewskiej lub petersburskiej strefie kibica. Na czas Mistrzostw Fan ID zastępuje tradycyjną wizę. Możemy z ważnym biletem i paszportem kibica wjechać do Rosji między 29 maja 2021 a 2 lipca 2021 roku (do końca dnia, tzn. do godz. 23:59 czasu moskiewskiego). Wyjazd musi nastąpić maksymalnie do 12 lipca 2021 roku (również do 23:59 czasu moskiewskiego).

Według informacji strony rosyjskiej, FAN ID umożliwia nam wielokrotne przekraczanie granicy w tym okresie! Nie jest oficjalnie powiedziane, że ważność terytorialna paszportu ogranicza się tylko do miasta Sankt Petersburga. Praktyka Mistrzostw Świata z 2018 roku pozwala na optymizm, gdyż wówczas kibice byli zachęcani do zwiedzania całej Rosji, a nawet wydłużono im ważność paszportów kibica do końca roku. Ponadto na oficjalnej stronie FAN ID organizator informuje o np. możliwości dotarcia do Petersburga przez Moskwę. Z drugiej strony, w przypadku kontroli służb trudno będzie nam się wytłumaczyć z obecności w np. Chabarowsku czy Soczi w dniu rozgrywania meczu, na który mamy bilet. Tu dużo zależy od konkretnego funkcjonariusza na jakiego ewentualnie trafimy.

By wjechać do Rosji trzeba będzie okazać negatywny wynik testu PCR zrobionego nie wcześniej niż na 3 dni kalendarzowe przed wjazdem. Dokument musi być wydany w języku angielskim lub rosyjskim, ewentualnie po polsku z tłumaczeniem poświadczonym przez pracownika konsulatu. Zaszczepieni nie uzyskają żadnych preferencji w tej kwestii, jednak przy powrocie do Polski będą oni zwolnieni z kwarantanny.

Nie polecam zamawiania FAN ID z dostawą do domu ani nawet z odbiorem w centrum wizowym w Warszawie. Do Mistrzostw pozostało już bardzo niewiele czasu, a nikt nie zagwarantuje, że przesyłka międzynarodowa dotrze z Rosji do Polski na czas. Do przekroczenia granicy wystarczy potwierdzenie w PDF (praktyka MŚ 2018 – pograniczników i tak interesuje tylko paszport, obecnie potwierdzona przez Ambasadę Rosji), a fizyczny FAN ID lepiej odebrać na miejscu w strefie kibica w Petersburgu.

Przy przekroczeniu granicy z Rosją będzie trzeba wypełnić ankietę wjazdową – jej wzór jest dostępny na stronie Ambasady Rosji pod tym linkiem. Została ona niedawno zaktualizowana o dopuszczony na czas Mistrzostw ruch graniczny na przejściach lądowych.

Fragment ankiety wjazdowej udostępnionej przez Ambasadę Rosji w Polsce; cały dokument w formacie *.doc dostępny pod tym adresem

Sprzedaż na oficjalnej stronie UEFA ruszyła. Póki co została udostępniona pula dla kibiców ze Słowacji – jednak nie ma żadnej przeszkody, by obywatel Polski również z niej skorzystał. Tym bardziej, że zainteresowanie wśród Słowaków jest niewielkie i na dzień powstania artykułu (14 maja) wciąż były dostępne bilety nawet w najtańszej kategorii za 50 euro.

Należy zarejestrować się na stronie: https://euro2020-sales.tickets.uefa.com i po przejściu do zakładki „Tickets” wpisać kod: SLOVENSKISOKOLI (dedykowany dla Słowackiego Związku Piłki Nożnej). Maksymalnie można kupić 4 bilety, a ich ceny wahają się od 40 do 185 euro.

Aktualizacja 20 maja: Bilety z puli słowackiej skończyły się, choć nie zaszkodzi jeszcze próbować użycia tego kodu. Gdyby ktoś z Państwa znał inny kod – proszę o informację. UEFA ma jeszcze wypuścić ogólną pulę biletów dla wszystkich kibiców. Polecam śledzenie oficjalnego portalu z biletami

Aktualizacja 31 maja: 1 czerwca trafiła do sprzedaży kolejna pula biletów przeznaczona dla kibiców, którzy mieli zakupione wejściówki na odwołane Euro w tamtym roku.
Kolejnego dnia, czyli 2 czerwca, o godzinie 14:00 wystartowała na stronie UEFY wolna sprzedaż biletów – bez kodów dostępu i na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.
AKTUALIZACJA 12 CZERWCA: Bilety, w tym również na mecze Polaków, są wciąż dostępne na portalu biletowym!

Można próbować interesować się sprzedażą przez pozostałe związki piłkarskie, których reprezentacje będą rozgrywać swoje mecze w Petersburgu. Poniżej wykaz wszystkich zaplanowanych tam spotkań:

 • 12 czerwca 2021 | Rosja – Belgia
 • 14 czerwca 2021 | Polska – Słowacja
 • 16 czerwca 2021 | Rosja – Finlandia
 • 18 czerwca 2021 | Szwecja – Słowacja
 • 21 czerwca 2021 | Finlandia – Belgia
 • 23 czerwca 2021 | Szwecja – Polska
 • 2 lipca 2021 | ćwierćfinał

Na podstawie biletu należy zarejestrować się na stronie https://www.fan-id.ru/registration.html, by uzyskać paszport kibica (FAN ID) niezbędny do wjazdu.

Obecnie LOT obsługuje połączenie na trasie Warszawa-Petersburg sześć razy w tygodniu (oprócz wtorków). Od 15 czerwca wracają codzienne połączenia. Lot z Warszawy planowany jest różnie, w zależności od dnia o 10:10 lub 14:40. Powrót zaś o 14:00 lub 18:55 czasu lokalnego (+1h).

Ceny kształtują się też różnie, ale wydaje się, że nie najgorzej zważywszy na okoliczności wielkiej imprezy i pandemii. Jest możliwe znalezienie połączenia z bagażem podręcznym w kwocie poniżej 800 złotych. Alternatywą jest poszukiwanie połączenia np. przez Moskwę.

Do niedawna obowiązywały przepisy mówiące o tym, że jedyną dopuszczalną formą transportu jest bezpośredni lot na któreś z międzynarodowych lotnisk Federacji Rosyjskiej – w przypadku naszego kraju są to lotniska Petersburg-Pułkowo (LED) i Moskwa-Szeremietiewo (SVO).

W tej chwili (od 26 maja) wiemy już, że granica lądowa zostanie także otwarta dla kibiców! Wiadomość tę potwierdza Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu oraz podmiot zarządzający Paszportami Kibica (Fan ID). Konsul opublikował także przydatny poradnik dla kibiców udających się do Rosji. Jest w nim mowa również o przekraczaniu granicy samochodem oraz wiele ważnych informacji dotyczących meldunku czy zachowania w wypadku kradzieży lub zgubienia dokumentów.
Szczegóły dostępne są na stronie Konsulatu

Jak zwykle polecam także zorientowanie się w kwestii lotów krajowych z Kaliningradu do Moskwy, Petersburga i innych rosyjskich miast. Są one zazwyczaj co najmniej dwukrotnie tańsze niż loty z Warszawy czy Berlina.

Transport publiczny w Petersburgu ma być bezpłatny dla kibiców z ważnym biletem w dniu meczu.

Możliwy jest także tranzyt przez republiki bałtyckie – szczegóły poniżej:

Tranzyt przez Litwę

Osoby jadące przez Litwę tranzytem nie podlegają ani kwarantannie ani też nie muszą wykonywać testów na obecność koronawirusa przy wjeździe. Władze Republiki Litewskiej nie określają przy tym precyzyjnie jak długo można przebywać na terytorium ich kraju. Jak podaje Ambasada Polski w Wilnie: „możliwy jest przejazd przez Litwę tranzytem, bez zbędnego zatrzymywania się. Podczas przejazdu dozwolone są niezbędne postoje w tranzycie np. na tankowanie paliwa, potrzeby fizjologiczne”.

Każda osoba wjeżdżająca na Litwę (nawet celem tranzytu) musi wypełnić ankietę zamieszczoną na stronie https://keleiviams.nvsc.lt/en/form. W ankiecie wypełniamy swoje dane osobowe. W rubryce „Address of residence in Lithuania” wpisujemy „transit via Latvia to Russian Federation”. W polu „Municipality / City” wybieramy nazwę przejścia granicznego przez które przejeżdżamy (czyli Kajvarijos albo Lazdijų).

Po wypełnieniu ankiety otrzymamy na maila kod QR, który okażemy na granicy. Kod QR jest ważny tylko przez 48h od momentu wypełnienia ankiety – zatem polecam spełnić ten obowiązek np. na dzień przed przekroczeniem granicy.

Tranzyt przez Łotwę

Aktualizacja 12 czerwca: Kibice przekraczający granicę łotewsko-rosyjską w pierwszych dniach czerwca potwierdzali możliwość przejazdu i brak większych problemów. Sytuacja, niestety, zmieniła się 11 czerwca po południu.
Łotysze zamknęli granicę z Rosją, co potwierdzają najnowsze doniesienia Czytelników Wostok Podróże oraz nasza Ambasada w Rydze – szczegóły tutaj
Łotewscy pogranicznicy radzą kibicom przejazd tranzytem przez Estonię. Tu również dzięki komentarzom pozostawianym przez Czytelników wiemy, że taki przejazd jest możliwy, a Estończycy nie wymagają testów ani wypełniania ankiet. Przede wszystkim zaś – granica estońsko-rosyjska jest otwarta dla kibiców, estońscy pogranicznicy przepuszczają jadących do Rosji Polaków.
Wszystkim jadącym przez republiki bałtyckie do Rosji polecam śledzenie stron ambasad i bezpośredni kontakt z nimi w razie jakichkolwiek niejasności czy trudności z tranzytem.

Łotwa ustaliła surowsze zasady wjazdu i tranzytu przez swoje terytorium.

Wjazd na Łotwę dozwolony jest tylko z negatywnym testem PCR na Covid-19 – takim samym jaki wymagany jest do wjazdu do Rosji. Test należy przeprowadzić nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy łotewskiej.

Również i w przypadku tego kraju należy wypełnić ankietę dostępną na stronie https://covidpass.lv/. Czas na przejazd przez terytorium Łotwy określony jest jako nie dłużej niż 12 godzin od momentu wypełnienia ankiety i otrzymania QR kodu! Zatem w praktyce ankietę najlepiej będzie wypełnić już dojeżdżając do granicy litewsko-łotewskiej.

Tranzyt przez Estonię

Zgodnie z informacjami z Ambasady Polski w Tallinnie oraz regulacjami estońskiego MSZ od osób udających się przez Estonię tranzytem nie są wymagane testy ani też nie kieruje się ich na kwarantannę. Osoby przejeżdżające tranzytem (a także m.in. zaszczepione) są też zwolnione z wypełniania ankiety wjazdowej.

Powrót do Polski przez republiki bałtyckie

Planując tranzyt pamiętajmy, że, o ile przepisy się nie zmienią, to w drodze powrotnej przy wjeździe z Rosji na Łotwę również będziemy musieli okazać test PCR. Zatem zaistnieje konieczność zrobienia go przed wyjazdem w Rosji, co dodatkowo podniesie koszt całej wyprawy. W Rosji testy są na szczęście tańsze, jego wykonanie nie powinno kosztować więcej niż 2000 rubli, czyli 100 złotych.

Podobnie przy powrocie trzeba będzie znów wypełniać ankiety. Na chwilę obecną, według informacji opublikowanych w wyżej linkowanym komunikacie Ambasady RP w Rydze, powrót przez granicę rosyjsko-łotewską powinien być możliwy („na Łotwie wciąż obowiązują przepisy zabraniające przekraczania granicy zewnętrznej UE, czyli granicy z Federacją Rosyjską. Obywatele Polski mogą przekroczyć tę granicę tylko raz, w celu powrotu do miejsca stałego zamieszkania„). Wynika z tego, że Łotysze powinni przepuścić Polaka wracającego przez ich kraj do swojej ojczyzny. Oczekuję na potwierdzenie takiej interpretacji przepisów. Tym niemniej, rozsądniej będzie planować powrót z meczu przez przejście rosyjsko-estońskie, niż bezpośrednio z Rosji na Łotwę.

Z informacji Czytelników wynika, że Łotysze niezbyt drobiazgowo podchodzą do kontroli testów i ankiet w drodze powrotnej. Nie oznacza to, że każdemu uda się przejechać przez ten kraj bez ważnego testu i radzę wykonać takie badanie przed wyjazdem z Rosji.

ARTYKUŁ ARCHIWALNY – NIE BĘDZIE AKTUALIZOWANY.


Data powstania artykułu: 14 maja 2021 roku

Źródła i polecane strony:

96 komentarzy

 • A.

  Hmm na oficjalnej stronie UEFA nie ma jeszcze żadnej informacji o tym jak będzie wyglądał i czy wgl będzie możliwy wjazd do Rosji. Jak podaje strona fan-id.ru, do której link zostawiłeś pod artykułem:

  Entry to the Russian Federation is possible from 00:00 on 30 May 2020 to 23:59 on 3 July 2020 (local time of arrival in Russia).

  Jak widać, jest to stara informacja dotycząca 2020 roku. Czy mogę prosić o podanie odnośnika do informacji dotyczącej roku 2021?

  Bardzo dziękuję!

 • Arek

  Cześć,

  Dzięki za artykuł. Właśnie wybieramy się do Petersburga, na mecz, samochodem/kamperem. Czy planujesz napisać artykuł o tym jak dotrzeć do Petersburga właśnie autem? Uwzględnienie ograniczeń na Litwie, Łotwie i Estoni przerasta :D:D

  Pozdrawiam

  • Tomek

   Cześć,
   Super, zazdroszczę, bo sam akurat nie mam możliwości skorzystać 🙁
   Co do dojazdu, to chciałbym napisać, ale jeszcze nie teraz – za tydzień czy dwa wszystko może być inaczej jeśli chodzi o tranzyt przez kraje bałtyckie i mogłoby się okazać, że musiałbym taki artykuł pisać dwa razy. Myślę, że na początku czerwca pojawi się mały poradnik o tym jak do Petersburga dotrzeć 😉

   • Kamil

    Tomek, na ile czasu przed meczem trzeba zrobić fanid? Czekam na nowy paszport , otrzymam go pewnie Ok. 15 czerwca, mam bilet na Szwecję, czy tyle wystarczy, aby zrobić fanid?

    • Tomek

     Ponoć teraz Fan ID wyrabiają błyskawicznie przez boty, tak czytałem na grupach FB związanych z zakupem biletów. Nie gwarantuję, ale myślę, że na mecz ze Szwecją Fan ID powinien być bez problemu gotowy!

     • Michał

      Potwierdzam. Fan Id przyszedł 5 min po złożeniu wniosku na stronie. Czekam z niecierpliwością na informacje jak przejachac samochodem przez Litwę i Łotwę oraz jak wrócić. Na ten moment widzę że tam też trzeba zarejestrować się na ich stronach oraz mieć negatywny test jak do Rosji. Czy dobrze rozumiem że jak jestem krócej niż 7 dni na terenie Rosji to nie muszę rejestrować meldunku?

     • Tomek

      Tak, poniżej 7 dni roboczych nie ma obowiązku meldunku. Ale i tak lepiej to zrobić, więc jeśli hotel będzie wykonywał taką usługę to moją radą jest skorzystać 😉

 • Emilia

  Witam 😀 Mam pytanie, skoro z fan ID moge wielokrotnie przekraczać granice, to czy jeśli kupie bilet na mecz, który odbędzie się w czerwcu, a będę chciała przyjechać dopiero w lipcu to będzie z tym problem? I czytałam dzisiaj, że ostatnim razem Rosja tez zrobiła fan ID, żeby ludzie poznali kulturę i mogli zwiedzić mniejsze miejscowości, to oznacza, że jednak moge wyjechać z Petersburga? 🤔 Przepraszam, jeśli zadałam zbyt szczegółowe pytania, ale sprawa bardzo ważna 😀 Pozdrawiam!

  • Tomek

   To jest bardzo dobre pytanie, dziękuję 😉 Tak, w czasie MŚ 2018 FAN ID obowiązywał na całą Rosję i były zachęty, żeby zwiedzać w trakcie turnieju. Co więcej, przedłużono ważność tych identyfikatorów aż do końca roku! Mało kto o tym wiedział i mało kto korzystał, ale kibice mieli wtedy półroczną wielokrotną wizę do Rosji. Teraz sytuacja jest nieco inna, bo turniej rozgrywany jest tylko w jednym mieście. Wszystkie komunikaty mówią o podróżowaniu do/z „Federacji Rosyjskiej”, nigdzie nie jest to ograniczone terytorialnie np. tylko do miasta Petersburga lub Obwodu Leningradzkiego. Z drugiej strony, chciałoby się mieć potwierdzenie wprost mówiące o regułach wjazdu i podróży.
   Podobnie co do wyjazdu w lipcu, już po rozegraniu meczu na który mamy bilet – w dostępnych informacjach jest mowa tylko o okresie wjazdu i wyjazdu od-do. Nie ma warunku, że trzeba wjechać „minimum tyle a tyle przed pierwszym gwizdkiem”. Nie mogę wziąć za to odpowiedzialności, ale wydaje mi się, że można będzie i wyjechać z Petersburga i wjechać w dowolnym dniu we wskazanym okresie.
   Jeśli pojawią się jakieś nowe komunikaty – będę aktualizował artykuł.
   Pozdrawiam!

 • Marcin

  Cześć:) Artykuł okazał się bardzo pomocny i być może dzięki niemu uda się zrealizować moje marzenie o wyjeździe do Rosji. Bilet udało mi się kupić na mecz Słowaków 19 czerwca. Aplikacja FAN ID przeszła pozytywnie. Wysłałem dwa maile do administratorów odnośnie moich pytań i niestety, kupiłem lot z Warszawy do Petersburga na 30 maja. Na pytanie kiedy przyjdzie FAN ID w pdf na maila dostałem dziś odpowiedzi: end of the may. I tu mam problem: czekać do ostatniej chwili czy lot przesunąć kilka dni później. Oczywiście mecz mnie nie interesuje, chce pozwiedzać przez trzy tygodnie Rosję 🙂

  • Tomek

   Cześć, dzięki za komentarz! Trudno przewidzieć, niestety. Powiem tak – kiedy jechałem na MŚ 2018, to na granicy FAN ID nie interesował pograniczników, liczył się tylko zwykły paszport. Dopiero wchodząc na mecz się przydał. Z drugiej strony, jeśli jest on w ogóle nie wyrobiony (nawet w systemie elektronicznym), to nie zadziała jego funkcja jako wiza. Być może to „end of may” było powiedziane asekuracyjnie. Z tego, co widzę na grupach FB związanych z zakupem biletów, to jest to standardowa odpowiedź ze strony obsługi FAN ID 😛 FAN ID mają działać od 29 maja i wg mnie prawdopodobieństwo, że nie pojawi się ono w systemie 30 maja jest małe.
   PS. Zazdroszczę trzech tygodni wolnego na zwiedzanie Rosji 😉

 • Maciek

  Cześć,
  Mam jeden bilet na mecz, ale chciałbym pojechać do Petersburga z żoną.
  Jak to najprościej załatwić?
  Czy w jej przypadku w obecnej sytuacji covidowej możemy ubiegać się o wizę turystyczną?

  • Tomek

   Cześć, najprościej, i jest to jednocześnie jedyna realna opcja, trzeba kupić drugi bilet dla żony na jakikolwiek mecz, który odbywać się będzie w Petersburgu. Wiz turystycznych Rosja nie wydaje od marca 2020 roku.

   • Myszkin

    Witam

    Jadę z kumplem na mecz Polska – Szwecja.
    Mamy tylko auta w leasingu i to jest problem. Raz już nas nie wpuścili przez to mimo, że mieliśmy wszystko co potrzeba.
    Teraz chcemy wyjechać około 19-20 czerwca. Powrót 24-25.
    Może ma ktoś miejsca w swoim aucie i rozważa współpasażerów.

 • Marcin

  Cześć:) Dziękuję za odpowiedź. Powiem tak moim miejscem na ziemi są Bałkany ale jako dziecko cześć dzieciństwa spędziłem w Moskwie w latach 1990 – 94. Od tego czasu marzę o powrocie do Rosji. Póki co to chyba jedyna szansa w tym roku. Tak się złożyło że w pracy mam 5 miesięcy urlopu bezpłatnego. 5 czerwca miałem lecieć do Kazachstanu i spędzić miesiąc w Azji Środkowej. Niestety lot został odwołany i tu przyszedł mi z pomocą Twój artykuł. Najbardziej mnie stresuje ta nieobecność bo wylot 30 maja w niedzielę a to oznacza że test muszę robić w piątek. Boję się także że nie wyślą mi do tego czasu FAN ID w PDF. Szkoda też żeby bilety na lot przepadły. Planowałem być w Rosji do 25 czerwca ze względu na drugą dawkę szczepienia, którą mam 26 czerwca. Tydzień w Petersburgu, tydzień w Moskwie, cztery dni w Kazaniu, trzy w Niżnym Nowogrodzie trzy w Jarosławiu. Potem 24 dni na Ukrainie 🙂

  • Tomek

   Zagwarantować niczego się nie da, ale ja byłbym dobrej myśli jeśli chodzi o te PDFy. Poza tym wysyłka FAN ID do poszczególnych kibiców to jedno, a to co mają służby graniczne w swoich systemach to drugie – może być też taka sytuacja, że dokumentu nie dostaniesz, ale pogranicznik będzie widział, że wiza jest aktywna od 29 maja 😉 Nie zaszkodzi też za parę dni jeszcze przypomnieć o sobie w supporcie FAN ID 🙂
   Plan na Rosję świetny! Będę śledził Twoje relacje! 🙂

 • Damian

  Witam,

  Chcialbym zakupic 3 bilety na ze Slowakami lub Szwecja. Na stronie uefa nie ma infomracji czy jakies bilety bede jeszcze w sprzedazy. Czy mozesz wiesz gdzie oprocz UEFA leganie mozna kupic bilety?

  dzieki
  Damian

 • Damian

  Witam,

  dzieki za info, ale czy to jest pewne alebilet? Chodzi mi oto czy nie bede mial pozniej klopotow na granicy, bo bilet nie wazny.

  dzieki
  Damian

  • Tomek

   Bilet nie jest istotny, ważne, żeby dane w Fan ID się zgadzały. Sam na MŚ 2018 miałem bilet nie na swoje nazwisko, ale FAN ID musi pokrywać się z paszportem.

 • Gosia

  Mam możliwość kupna biletu z drugiej ręki, podobno przez aplikację mogę zmienić swoje dane – ale czy nie będzie problemu z fan id skoro na bilecie byłyby dane innej osoby? Czy jeśli ta osoba nie rejestrowała się na fan id to to jest czyste konto i po prostu daje swoje dane i mogę wjeżdżać? Nie zależy mi na meczu tylko chcę do Rosji polecieć. Będę wdzięczna za odpowiedź.

 • Gosia

  Jednak ta osoba rejestrowała się na fan id ale jeszcze nie ma potwierdzenia. Czy jest możliwość zmiany tych danych?

 • Michał

  Witam,

  Czy wjazd do Rosji jest tylko na podstawie paszportu ? na innym dokumencie wjechać nie będzie można ? To jedno pytanie.

  Drugie pytanie. Jeżeli niechce się szczepić ( zrobię test ) czy przy wjeździe z powrotem do Polski bede musiał odbyś kwaratanne ? I czy osoby zaszczepione ( 2 dawki ) też muszą robić test PCR ?

 • Michał

  Hej, czy nie będzie problemu z wjazdem mając tylko bilet na połączenie lotnicze do Rosji? Coś mi się kojarzy, że w przypadku tradycyjnej wizy należało mieć również bilet na połączenie powrotne.

  • Tomek

   W przypadku tradycyjnej wizy pytali tylko o potwierdzenie hotelu i voucher od instytucji przyjmującej. Nigdy nie przedstawiałem żadnych biletów i w ogóle nie tłumaczyłem się z tego jak się do Rosji dostanę i jak wrócę. Więc nie powinno być na tym tle żadnych problemów!

 • Marcin

  Cześć. Mam nadzieję że rzeczywiście się uda polecieć i będą relacje na Facebooku i fanpejdżu. Plany mam zacne: tydzień w Petersburgu chce poświęcić na zwiedzanie miasta, Ermitażu, pałaców w Carskim Siole i Peterhoffie. Także na jedenodniową wycieczkę do Nowogrodu Wielkiego. Kolejny tydzień w Moskwie oprócz standardowych atrakcje to marzy mi się Muzeum Kosmonautyki oraz wystawa VDNKh. Może coś jeszcze – jakieś miasto że Złotego Kolca. Rzecz jasna też cały dzień na foto i filmy metra. Zastanawiałem się czy nie zobaczyć więcej miejsc kosztem mniejszej ilości czasu w Moskwie i Petersburgu ale to bez sensu. Zatem mam nadzieję do usłyszenia już w niedzielę z Pitra.

  • Tomek

   Super! W okolicach Petersburga polecam jeszcze Kronsztad – zupełnie inny klimat niż inne carskie pałacowe przedmieścia. A w Moskwie może Bunkier na Tagance, jeśli interesują Cię takie podziemne klimaty 😉 Pięknych wrażeń życzę!

 • leszek

  cześć
  czy coś sie zmieniło w temacie testów PCR dla podwójnie zaszczepionych ?
  czy testy są konieczne ? czy samo zświadczenie o podwójnej dawce wystarczy ?

  pozdrawiam

  leszek

  • Tomek

   Cześć,
   Nie było żadnych zmian – to, co w artykule jest aktualne. Pełne zaszczepienie zwalnia tylko z kwarantanny po powrocie do Polski – nic poza tym. Do wjazdu do Rosji wciąż wymaga się testu PCR od każdego niezależnie od szczepienia.

 • mrkhh

  Czołem Towarzysze. Czy w przypadku przelotu do Rosji muszę mieć przy sobie bilet na mecz ? Czy wystarczy samo FANID ? Pomijając inne dokumenty oczywiście.

  • Tomek

   Pograniczników interesuje tylko Fan ID, a w praktyce – przypuszczam, że wystarczy sam paszport i nie będą wymagać pokazywania ani PDFów ani zalaminowanych identyfikatorów. Tak było w 2018 roku. Wszystko mieli w systemie 😉

 • Kamil

  Jeszcze jedna ważne pytanie. Przy powrocie do Polski przez Łotwę trzeba tez mieć test ważny 72h? Jak można się dostać obecnie do kalinogradu poza samochodem?

  • Tomek

   PKS Gdańsk ma połączenia. Poza tym można też dojechać na granicę, przejść pieszo i po drugiej stronie zamówić taksówkę lub transfer na lotnisko. Loty z Warszawy niestety wciaż zawieszone. Co do tranzytu przez Litwę i Łotwę, to będę w najbliższym czasie zbierał te informacje i je opublikuję.

 • Michał

  Cześć, dzięki za nowe informacje. Chciałem się jeszcze dowiedzieć dwóch rzeczy:
  1. czy te ankiety na stronie Litwy i Łotwy również wypełnia się wracając z Rosji?
  2. Czy orientujesz się jaki jest koszt testu w Petersburgu i jak długo tam się na to czeka?

  Pozdrawiam

  • Tomek

   Cześć, odpowiadam:
   1. wg obowiązujacego obecnie prawa – tak, to kolejny tranzyt, więc znów trzeba będzie wypełniać ankiety
   2. Testy są o wiele tańsze, liczyłbym jakieś 80-100zł za test PCR. Wynik w 1-2 dni

 • Jacek

  Cześć,

  Lecę do Petersbuga z Kaliningradu (tak samo zrobiłem w 2018) 😉 Czy na lotach wewnętrznych potrzebny bęcie także test PCR? Mam na myśli lot powrotny z Petersburga do Kaliningradu. Przy biletach nie ma słowa o testach a jednynie o zakrywaniu twarzy.

  Pozdrawiam
  Jacek

  PS. lot z Kaliningradu w niedzielę 13 czerwca to na dziś koszt ok. 50 euro

 • Jacek

  i drugie pytanie:
  ile dni rekomendujesz by zwiedzić Petersburg? Założyłem 3 pełne na miejscu ale czy to wystarczy (4 noclegi) ale czy to wystarczy?

  podr

  • Tomek

   Tak, myślę, że w ciągu trzech pełnych dni zwiedzi się zdecydowaną większość najważniejszych zabytków. Jeśli chcesz pojechać jeszcze do którejś z carskich podmiejskich rezydencji, to być może trzeba będzie z czegoś zrezygnować w samym Petersburgu.

 • Jacek

  Dziękuję za odpowiedź. Katrę którego operatora komórkowego możesz polecić do zakupienia na miejscu (telefon jako hotspot)? Czy przy zakupie biletów do Ermitaż są duże kolejki – jest możliwość zakupu biletów przez internet?

 • Jacek

  z jakim wyprzedzeniem Rosja ogłasza regulacje Covidowe? Wjazd bez testu PCR dla zaszczepionych – to by było spore udogodnienie dla kibiców 🙂

  Bilety ciągle są dostępne na stronie UEFA!

  • Tomek

   Nie spodziewam się, żeby w trakcie turnieju zmieniono ustalone wcześniej reguły. Więc raczej nastawioniałbym się, że trzeba będzie zrobić ten test…

 • Jacek

  Cześć,

  Czy ankietę wjazdową trzeba wypełnić na jakiejś stronie on-line czy tylko dokument z artykułu na granicy? Czy wystarczy wynik testu PCR w j. angielskim w telefonie czy konieczny jest wydruk? O czym jeszcze pamiętać przy wjeździe do Rosji przejściem lądowym (Paszport, FAN ID, ubezpieczenie, wynik testu PCR) – czy coś jeszcze? Jakie ubezpiecznie podróżne możesz polecić?

  thx za kompendium informacji 🙂

  • Tomek

   Cześć,
   Online nic nie trzeba wypełniać, a test PCR lepiej wydrukować. Wjeżdżając przejściem lądowym sporo też zależy od tego czy samochód jest naszą własnością, czy jest to leasing. Więcej info w broszurze Konsulatu z artykułu. A co do ubezpieczenia, to koniecznie takie, żeby miało też rozszerzoną polisę o covid. Wiem, że Warta takie sprzedaje, bo sam już sobie załatwiałem na wyjazd do Gruzji 😉

 • Konrad

  Cześć, czy Rosjanie ściśle przestrzegają max czasu wykonania testu PCR , czyli 72h? Granicę w Bezledach przekraczam we wtorek 22.06 ok godz 5 rano. Czy test wykonany w piątek będzie honorowany? Obawiam się, że jeśli wykonam test w poniedziałek, nie otrzymam na czas wyniku. W mojej miejscowości nie robią testów PCR w weekendy.

  • Tomek

   Cześć, mam meldunki z lotniska Pułkowo, że nikt tam testów nie sprawdzał. Ale jak będzie w Bezledach tego konkretnego dnia? Może się trafić służbista. Według mnie jest zbyt duże ryzyko, żeby próbować przejazdu z „przeterminowanym” testem. Może spróbuj dowiedzieć się w Twoim punkcie testowym, czy jest opcja jakiegoś ekspresowego testu?

  • Marek

   Jesteśmy w drodze do Petersburga na mecz ze Słowacją. Właśnie zawrócono nas z granicy Łotewsko-Rosyjskiej (na drodze nr A13). Łotwa nas nie wypuściła do Rosji. Nie ma tłumaczenia. Pada tylko jedno zdanie: „Granica zakryta”. Ambasada w Rydze (po telefonie) od razu skierowała nas na Estonię. Robimy więc objazd przez Estonię.

   • Tomek

    Dzięki za info! Zaktualizowałem artykuł. Wczoraj po południu musieli tą granicę zamknąć, potwierdza to też nasza ambasada na Łotwie. Będę wdzięczny za informację jak przebiegł tranzyt przez Estonię. Pozdrawiam i powodzenia!

 • Jacek

  Cześć,

  Czy są jakieś wieści o uznaniu przez Rosję Unijnego Certyfikatu COVID? Czy dalej test PCR musi być okazany na granicy?

  pozdrawiam
  Jacek

  PS. wybierasz się do Petersburga?