Aktualności,  Petersburg,  Rosja

Możliwość wjazdu do Rosji na EURO 2020

Pojawiła się pierwsza od marca 2020 roku realna możliwość wjazdu do Rosji w celach turystycznych. Posiadacze biletu na mecz EURO 2020 będą wpuszczani na teren Federacji Rosyjskiej. Bilety są do kupienia od ręki, w akceptowalnych cenach – także na mecze Polaków.

OSTATNIA AKTUALIZACJA ARTYKUŁU: 17 czerwca 2021 roku
ARTYKUŁ STAŁ SIĘ ARCHIWALNY. NIE BĘDZIE AKTUALIZOWANY O NOWE WIADOMOŚCI DOTYCZĄCE PRZEKRACZANIA GRANIC Z REPUBLIKAMI BAŁTYCKIMI ANI O NOWE INFORMACJE NT. SYTUACJI Z TESTAMI W ROSJI.
Aktualne informacje o sytuacji z otwarciem granic Rosji znajdziesz pod tym linkiem

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej zostały przełożone na 2021 rok. Turniej rozegrany będzie w 11 miastach Europy, w tym w rosyjskim Sankt Petersburgu. W nim reprezentacja Polski rozegra dwa mecze fazy grupowej – 14 czerwca ze Słowacją oraz 23 czerwca ze Szwecją.

Stadion Kriestowskij w Petersburgu; fot. Wikipedia

Przez długi czas niewiadomą było, czy UEFA pozwoli na wpuszczanie kibiców na stadiony. Ostatecznie zdecydowano, że każde miasto-gospodarz ma obowiązek udostępnić minimum 25% pojemności swojego stadionu. Maksymalnej ilości widzów nie ograniczono. I tak np. stadion w Budapeszcie zapełni się w całości. W przypadku Petersburga władze zdecydowały się na udostępnienie 50% pojemności Stadionu Kriestowskiego (znanego też jako Zenit Arena lub Gazprom Arena). Oznacza to, że bilety na mecze tam rozgrywane są dostępne dla ponad 30 tysięcy potencjalnych kibiców.

Posiadanie biletu na dowolny mecz rozgrywany w Petersburgu wiąże się z wyrobieniem tzw. FAN ID (paszport kibica). Jest to niewielki zalaminowany dokument, który wszyscy kibice otrzymają tradycyjną pocztą lub odbiorą na miejscu w moskiewskiej lub petersburskiej strefie kibica. Na czas Mistrzostw Fan ID zastępuje tradycyjną wizę. Możemy z ważnym biletem i paszportem kibica wjechać do Rosji między 29 maja 2021 a 2 lipca 2021 roku (do końca dnia, tzn. do godz. 23:59 czasu moskiewskiego). Wyjazd musi nastąpić maksymalnie do 12 lipca 2021 roku (również do 23:59 czasu moskiewskiego).

Według informacji strony rosyjskiej, FAN ID umożliwia nam wielokrotne przekraczanie granicy w tym okresie! Nie jest oficjalnie powiedziane, że ważność terytorialna paszportu ogranicza się tylko do miasta Sankt Petersburga. Praktyka Mistrzostw Świata z 2018 roku pozwala na optymizm, gdyż wówczas kibice byli zachęcani do zwiedzania całej Rosji, a nawet wydłużono im ważność paszportów kibica do końca roku. Ponadto na oficjalnej stronie FAN ID organizator informuje o np. możliwości dotarcia do Petersburga przez Moskwę. Z drugiej strony, w przypadku kontroli służb trudno będzie nam się wytłumaczyć z obecności w np. Chabarowsku czy Soczi w dniu rozgrywania meczu, na który mamy bilet. Tu dużo zależy od konkretnego funkcjonariusza na jakiego ewentualnie trafimy.

By wjechać do Rosji trzeba będzie okazać negatywny wynik testu PCR zrobionego nie wcześniej niż na 3 dni kalendarzowe przed wjazdem. Dokument musi być wydany w języku angielskim lub rosyjskim, ewentualnie po polsku z tłumaczeniem poświadczonym przez pracownika konsulatu. Zaszczepieni nie uzyskają żadnych preferencji w tej kwestii, jednak przy powrocie do Polski będą oni zwolnieni z kwarantanny.

Nie polecam zamawiania FAN ID z dostawą do domu ani nawet z odbiorem w centrum wizowym w Warszawie. Do Mistrzostw pozostało już bardzo niewiele czasu, a nikt nie zagwarantuje, że przesyłka międzynarodowa dotrze z Rosji do Polski na czas. Do przekroczenia granicy wystarczy potwierdzenie w PDF (praktyka MŚ 2018 – pograniczników i tak interesuje tylko paszport, obecnie potwierdzona przez Ambasadę Rosji), a fizyczny FAN ID lepiej odebrać na miejscu w strefie kibica w Petersburgu.

Przy przekroczeniu granicy z Rosją będzie trzeba wypełnić ankietę wjazdową – jej wzór jest dostępny na stronie Ambasady Rosji pod tym linkiem. Została ona niedawno zaktualizowana o dopuszczony na czas Mistrzostw ruch graniczny na przejściach lądowych.

Fragment ankiety wjazdowej udostępnionej przez Ambasadę Rosji w Polsce; cały dokument w formacie *.doc dostępny pod tym adresem

Sprzedaż na oficjalnej stronie UEFA ruszyła. Póki co została udostępniona pula dla kibiców ze Słowacji – jednak nie ma żadnej przeszkody, by obywatel Polski również z niej skorzystał. Tym bardziej, że zainteresowanie wśród Słowaków jest niewielkie i na dzień powstania artykułu (14 maja) wciąż były dostępne bilety nawet w najtańszej kategorii za 50 euro.

Należy zarejestrować się na stronie: https://euro2020-sales.tickets.uefa.com i po przejściu do zakładki „Tickets” wpisać kod: SLOVENSKISOKOLI (dedykowany dla Słowackiego Związku Piłki Nożnej). Maksymalnie można kupić 4 bilety, a ich ceny wahają się od 40 do 185 euro.

Aktualizacja 20 maja: Bilety z puli słowackiej skończyły się, choć nie zaszkodzi jeszcze próbować użycia tego kodu. Gdyby ktoś z Państwa znał inny kod – proszę o informację. UEFA ma jeszcze wypuścić ogólną pulę biletów dla wszystkich kibiców. Polecam śledzenie oficjalnego portalu z biletami

Aktualizacja 31 maja: 1 czerwca trafiła do sprzedaży kolejna pula biletów przeznaczona dla kibiców, którzy mieli zakupione wejściówki na odwołane Euro w tamtym roku.
Kolejnego dnia, czyli 2 czerwca, o godzinie 14:00 wystartowała na stronie UEFY wolna sprzedaż biletów – bez kodów dostępu i na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.
AKTUALIZACJA 12 CZERWCA: Bilety, w tym również na mecze Polaków, są wciąż dostępne na portalu biletowym!

Można próbować interesować się sprzedażą przez pozostałe związki piłkarskie, których reprezentacje będą rozgrywać swoje mecze w Petersburgu. Poniżej wykaz wszystkich zaplanowanych tam spotkań:

 • 12 czerwca 2021 | Rosja – Belgia
 • 14 czerwca 2021 | Polska – Słowacja
 • 16 czerwca 2021 | Rosja – Finlandia
 • 18 czerwca 2021 | Szwecja – Słowacja
 • 21 czerwca 2021 | Finlandia – Belgia
 • 23 czerwca 2021 | Szwecja – Polska
 • 2 lipca 2021 | ćwierćfinał

Na podstawie biletu należy zarejestrować się na stronie https://www.fan-id.ru/registration.html, by uzyskać paszport kibica (FAN ID) niezbędny do wjazdu.

Obecnie LOT obsługuje połączenie na trasie Warszawa-Petersburg sześć razy w tygodniu (oprócz wtorków). Od 15 czerwca wracają codzienne połączenia. Lot z Warszawy planowany jest różnie, w zależności od dnia o 10:10 lub 14:40. Powrót zaś o 14:00 lub 18:55 czasu lokalnego (+1h).

Ceny kształtują się też różnie, ale wydaje się, że nie najgorzej zważywszy na okoliczności wielkiej imprezy i pandemii. Jest możliwe znalezienie połączenia z bagażem podręcznym w kwocie poniżej 800 złotych. Alternatywą jest poszukiwanie połączenia np. przez Moskwę.

Do niedawna obowiązywały przepisy mówiące o tym, że jedyną dopuszczalną formą transportu jest bezpośredni lot na któreś z międzynarodowych lotnisk Federacji Rosyjskiej – w przypadku naszego kraju są to lotniska Petersburg-Pułkowo (LED) i Moskwa-Szeremietiewo (SVO).

W tej chwili (od 26 maja) wiemy już, że granica lądowa zostanie także otwarta dla kibiców! Wiadomość tę potwierdza Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu oraz podmiot zarządzający Paszportami Kibica (Fan ID). Konsul opublikował także przydatny poradnik dla kibiców udających się do Rosji. Jest w nim mowa również o przekraczaniu granicy samochodem oraz wiele ważnych informacji dotyczących meldunku czy zachowania w wypadku kradzieży lub zgubienia dokumentów.
Szczegóły dostępne są na stronie Konsulatu

Jak zwykle polecam także zorientowanie się w kwestii lotów krajowych z Kaliningradu do Moskwy, Petersburga i innych rosyjskich miast. Są one zazwyczaj co najmniej dwukrotnie tańsze niż loty z Warszawy czy Berlina.

Transport publiczny w Petersburgu ma być bezpłatny dla kibiców z ważnym biletem w dniu meczu.

Możliwy jest także tranzyt przez republiki bałtyckie – szczegóły poniżej:

Tranzyt przez Litwę

Osoby jadące przez Litwę tranzytem nie podlegają ani kwarantannie ani też nie muszą wykonywać testów na obecność koronawirusa przy wjeździe. Władze Republiki Litewskiej nie określają przy tym precyzyjnie jak długo można przebywać na terytorium ich kraju. Jak podaje Ambasada Polski w Wilnie: „możliwy jest przejazd przez Litwę tranzytem, bez zbędnego zatrzymywania się. Podczas przejazdu dozwolone są niezbędne postoje w tranzycie np. na tankowanie paliwa, potrzeby fizjologiczne”.

Każda osoba wjeżdżająca na Litwę (nawet celem tranzytu) musi wypełnić ankietę zamieszczoną na stronie https://keleiviams.nvsc.lt/en/form. W ankiecie wypełniamy swoje dane osobowe. W rubryce „Address of residence in Lithuania” wpisujemy „transit via Latvia to Russian Federation”. W polu „Municipality / City” wybieramy nazwę przejścia granicznego przez które przejeżdżamy (czyli Kajvarijos albo Lazdijų).

Po wypełnieniu ankiety otrzymamy na maila kod QR, który okażemy na granicy. Kod QR jest ważny tylko przez 48h od momentu wypełnienia ankiety – zatem polecam spełnić ten obowiązek np. na dzień przed przekroczeniem granicy.

Tranzyt przez Łotwę

Aktualizacja 12 czerwca: Kibice przekraczający granicę łotewsko-rosyjską w pierwszych dniach czerwca potwierdzali możliwość przejazdu i brak większych problemów. Sytuacja, niestety, zmieniła się 11 czerwca po południu.
Łotysze zamknęli granicę z Rosją, co potwierdzają najnowsze doniesienia Czytelników Wostok Podróże oraz nasza Ambasada w Rydze – szczegóły tutaj
Łotewscy pogranicznicy radzą kibicom przejazd tranzytem przez Estonię. Tu również dzięki komentarzom pozostawianym przez Czytelników wiemy, że taki przejazd jest możliwy, a Estończycy nie wymagają testów ani wypełniania ankiet. Przede wszystkim zaś – granica estońsko-rosyjska jest otwarta dla kibiców, estońscy pogranicznicy przepuszczają jadących do Rosji Polaków.
Wszystkim jadącym przez republiki bałtyckie do Rosji polecam śledzenie stron ambasad i bezpośredni kontakt z nimi w razie jakichkolwiek niejasności czy trudności z tranzytem.

Łotwa ustaliła surowsze zasady wjazdu i tranzytu przez swoje terytorium.

Wjazd na Łotwę dozwolony jest tylko z negatywnym testem PCR na Covid-19 – takim samym jaki wymagany jest do wjazdu do Rosji. Test należy przeprowadzić nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy łotewskiej.

Również i w przypadku tego kraju należy wypełnić ankietę dostępną na stronie https://covidpass.lv/. Czas na przejazd przez terytorium Łotwy określony jest jako nie dłużej niż 12 godzin od momentu wypełnienia ankiety i otrzymania QR kodu! Zatem w praktyce ankietę najlepiej będzie wypełnić już dojeżdżając do granicy litewsko-łotewskiej.

Tranzyt przez Estonię

Zgodnie z informacjami z Ambasady Polski w Tallinnie oraz regulacjami estońskiego MSZ od osób udających się przez Estonię tranzytem nie są wymagane testy ani też nie kieruje się ich na kwarantannę. Osoby przejeżdżające tranzytem (a także m.in. zaszczepione) są też zwolnione z wypełniania ankiety wjazdowej.

Powrót do Polski przez republiki bałtyckie

Planując tranzyt pamiętajmy, że, o ile przepisy się nie zmienią, to w drodze powrotnej przy wjeździe z Rosji na Łotwę również będziemy musieli okazać test PCR. Zatem zaistnieje konieczność zrobienia go przed wyjazdem w Rosji, co dodatkowo podniesie koszt całej wyprawy. W Rosji testy są na szczęście tańsze, jego wykonanie nie powinno kosztować więcej niż 2000 rubli, czyli 100 złotych.

Podobnie przy powrocie trzeba będzie znów wypełniać ankiety. Na chwilę obecną, według informacji opublikowanych w wyżej linkowanym komunikacie Ambasady RP w Rydze, powrót przez granicę rosyjsko-łotewską powinien być możliwy („na Łotwie wciąż obowiązują przepisy zabraniające przekraczania granicy zewnętrznej UE, czyli granicy z Federacją Rosyjską. Obywatele Polski mogą przekroczyć tę granicę tylko raz, w celu powrotu do miejsca stałego zamieszkania„). Wynika z tego, że Łotysze powinni przepuścić Polaka wracającego przez ich kraj do swojej ojczyzny. Oczekuję na potwierdzenie takiej interpretacji przepisów. Tym niemniej, rozsądniej będzie planować powrót z meczu przez przejście rosyjsko-estońskie, niż bezpośrednio z Rosji na Łotwę.

Z informacji Czytelników wynika, że Łotysze niezbyt drobiazgowo podchodzą do kontroli testów i ankiet w drodze powrotnej. Nie oznacza to, że każdemu uda się przejechać przez ten kraj bez ważnego testu i radzę wykonać takie badanie przed wyjazdem z Rosji.

ARTYKUŁ ARCHIWALNY – NIE BĘDZIE AKTUALIZOWANY.


Data powstania artykułu: 14 maja 2021 roku

Źródła i polecane strony:

96 komentarzy

 • Maciej P.

  Cześć, niedawno wróciliśmy z wycieczki po Rosji. Jechaliśmy samochodem, w pierwszą stronę przez przejście graniczne Shumilkino, w drugą Narwa. W Shumilkino spędziliśmy trochę ponad dwie godziny, granicznicy bardzo pomocni, pomagali wypełnić formularze itp., powrót poszedł jeszcze szybciej. Podczas naszego pobytu Łotwa i Polska zmieniły zasady wjazdu. W drodze powrotnej robiliśmy test antygenowy w porcie w Tallinnie, Łotwa zaczeła takie uznawać (24h). Jednak testów nie potrzebowaliśmy pokazywać nikomu, po drodze (w obie strony) nie zatrzymali nas na żadnej granicy poza rosyjską oczywiście. Dla niezaszczepionych planujących skorzystać jeszcze z możliwości wjazdu do Rosji polecam podróż samochodem. Przekraczamy wtedy granicę z Litwą, która jest w Shengen, więc nawet jakby zatrzymali nie powinni skierować na kwarantanne jeśli mamy test wykonany w UE lub zrobimy w Polsce.

  • MIk

   Nie polecam przejazdu przez Obwód Kaliningradzki. Dodatkowe stanie na granicach. Do Estoni są 2 wjazdy: Luhamaa – Shumilkino lub Narwa-Ivanogrod . Luhamaa jest dalej ale chyba sprawniej.

  • Tomek

   Teoretycznie jesteś wtedy chory na covid i powinieneś podlegać izolacji (zakładamy brak objawów itd). Rozumiem, że pytanie dotyczy praktyki – czy pozytywny wynik jest zgłaszany służbom i co wtedy. Z tego co widzę, to laboratoria (także prywatne!) są zobowiązane zgłaszać pozytywne wyniki testów do ichniejszego sanepidu (tutaj jest to czytelnie wyjaśnione, źródło oczywiście tylko po rosyjsku – https://www.permkrai.ru/news/ya-sdal-test-na-covid-19-i-on-polozhitelnyy-chto-nado-delat/). Izolacja trwa tak jak u nas – 2 tygodnie, a test negatywny zrobiony między 11 a 14 dniem izolacji ją kończy. Jedyna wątpliwość to ta, czy cała ta procedura dotyczy obcokrajowców – nie znalazłem potwierdzenia, ale przypuszczam, że niestety tak. Gdzie się zatrzymać na tę izolację? Co w przypadku kiedy trafiamy na kwarantannę, a kończy nam się ważność Fan ID? Pytań jest sporo i w takim przypadku na pewno trzeba byłoby się kontaktować przede wszystkim z naszą ambasadą i swoim ubezpieczycielem.

 • Kacper

  Panowie, jade autem. Bede robil oczywiscie przed wyjazdem test PCR. Pytanie czy zeby wrocic z Rosji do Polski kilka dni pozniej tez bede musial robic pcr ? Jade przez Estonie.

  • Tomek

   Przez Estonię, a później przez Łotwę – i tam jest wymóg testu. Jak pisze Michał – jemu udało się przejechać na przeterminowanym teście sprzed 6 dni, ale czy Tobie się uda? Lepiej zrobić test w Petersburgu, tym bardziej, ze w Rosji są one o wiele tańsze.

 • Wojtek

  Jak wygląda kontrola na granicy Obwodu Kalingradzkiego?
  Czy idzie to sprawnie? Ile czasu założyć na przekroczenie granicy min/max czas na to potrzebny.
  Czy kontrola testów polega na pokazaniu zaświadczenia czy skanują kod QR.

  • Michał

   Jeżeli chodzi o test to go nie zrobiliśmy wracając z Rosji. Przejachalismy przejściem granicznym przez Estonię gdzie nie był wymagany test. Później zostaliśmy zatrzymani od razu po wjeździe na Łotwę gdzie pokazaliśmy testy z przed 6 dni i jakoś to przeszło. Nie zrobiliśmy również rejestracji na stronach Litwy i Łotwy ze względu na to że jest tam oświadcza sie że ma się test ważny przez 72 godziny. Wróciliśmy ale czy to się uda każdemu to nie wiem. Na granicy staliśmy 30 min – dwa samochodydo odprawy. W pierwszą stronę 5 godzin – pięć samochodów.

   • Tomek

    Dzięki za info – czyli lepiej jest dla świętego spokoju zrobić test w Rosji. Bo trafi się inny pogranicznik na takiej Łotwie i nie wykpimy się wtedy papierkiem sprzed 6 dni. Choć zawsze istnieje też ryzyko, że test wyjdzie dodatni. Ale jeśli jesteś już zaszczepiony, to ponoć jest to praktycznie niemożliwe.

 • Michał

  Zamierzam być w Rosji blisko miesiąc i wrócić ostatniego lub prawie ostatniego dnia, na początku 3-4 dni w Moskwie, potem tyle samo w Petersburgu i mecz, potem powrót do Moskwy i tam zostać do końca wyjazdu. Czy wiadomo, jak powinien wyglądać meldunek w takiej sytuacji? W Moskwie zamierzam zostawać w mieszkaniach wynajętych przez airbnb lub u znajomych, w Spb prawdopodobnie w hotelu. Meldunek pewnie tak czy siak mógłbym sobie załatwić bez większych problemów, tylko nie wiem kiedy i gdzie powinienem to zrobić.

  • Tomek

   Obowiązek meldunkowy jak najbardziej obowiązuje też kibiców, potwierdza to też nasze MSZ w poradniku kibica który linkuję w artykule. Po 7 dniach roboczych trzeba się zameldować. Najprościej będzie w hotelu np w Petersburgu po tych kilku dniach spędzonych w Moskwie. Jeśli nie, to trzeba będzie szukać czegoś w rodzaju urzędów dzielnicowych, które mogą meldować. Jednak zdecydowanie radzę załatwić to przez hotel.

 • Tomasz

  Cześć, mam pytanie odnosnie odbirou FANiD w Warszawie pod adresem:
  VFS Global Application Centre at Poland, Warsaw, 23, Jana Pawła II Avenue.
  Ktoś odbierał na miejscu, trzeba umawiać wcześniej spotkanie czy można z „marszu”
  Będę wdzięczny za informacje. Wylot mam z WAW o 12:40, biuro jest czynne od 8:30 zastanawiam się czy uda mi się wyrobić w czasie, odebrac FANiD i na lotnisko w tym samy dniu (nie jestem z Warszawy)
  Widziałęm też na stronie opcje kuriera.
  Dziękuje

  • Tomek

   Z moich informacji wynika, że można wjechać na podstawie Fan ID w PDFie, a na miejscu w Petersburgu od ręki dostać duplikat. Więc nie trzeba byłoby w ogóle jechać do Warszawy. Myślę, że warto napisać bezpośrednio do FanID i spytać o taką opcje.

 • Maciej P.

  W przyszłą sobotę planuję jechać z żoną samochodem na Rosję, pierwszy przystanek na nocleg ma być w Pskowie. Dziękuję bardzo za informacje, pojedziemy w takim razie przez Estonie. Czy na granicy polsko-litewskiej są również kontrole ? Na Litwę i Łotwę wypełniamy ankiety wjazdowe, a czy na Estonie są jakieś wymagania?
  Czy na Litwie i Łotwie otwarte są jakieś restauracje, żeby zatrzymać się coś zjeść?
  Proszę również o informację, gdy ktoś już będzie po podróży powrotnej.

  • Tomek

   Dziękuję za komentarz. Z tego co wiem, to kontrolują tylko na Łotwie. Ale do przyszłej soboty, to trudno przewidzieć jakie będzie zachowanie służb granicznych poszczególnych krajów. W kwestii wjazdu do Estonii, to nie ma w zasadzie żadnych wymagań – zaktualizowałem wpis o tę informację. Na Litwie i Łotwie restauracje działają podobnie jak u nas – z pewnymi limitami, ale ogólnie to da się zjeść.
   Pewnie sporo osób będzie wracało we wtorek-środę po pierwszym meczu. Postaram się aktualizować artykuł o ich doniesienia.
   Pozdrawiam!

 • Jakub Oleszko

  Dziękuję za uaktualnianie informacji. Dzięki nim odpuściliśmy dziś już dojeżdżanie do granicy łotewsko-rosyjskiej, a pojechaliśmy przez Estonię na Szumiłkino.
  Na granicy we Fronteksie akurat sporo Polaków pracuje.
  Przez estońskich pograniczników się przebiliśmy, trwało to z godzinę ale ogólnie bez problemów.
  Czekamy na zielone światło by podjechać do rosyjskich.

  • Tomek

   Cieszę się, że Estończycy puszczają, bo gdyby i oni zamknęli granicę, to sytuacja stałaby się już praktycznie bez wyjścia. Liczę, że Łotwa cofnie te absurdalne zarządzenia i kibice udający się np. na drugi mecz do Petersburga nie będą musieli już jechać przez Estonię.
   Powodzenia na granicy rosyjskiej, mam nadzieję, że tam też pójdzie gładko!

 • Michał

  Przejeżdżamy przed Estonię gdzie nie trzeba nic wypełniać. Na Łotwie mieliśmy kontrolę testów i kodu QR. I gdzie kazano nam jechać przez Estonię (już od granicy z Litwą). Pozdrawiam

 • Michał

  Hej, jadę właśnie na mecz Polski na poniedziałek. Łotysze na granicy z Litwą mówią nam że nie przejedziemy samochodem przez granicę z Rosją bo ich rząd cos zdecydował wczoraj. Udajemy się na granicę s później mamy plan na Estonię. Co wyjdzie dam znać ale sytuacja jest Nakło komfortowa.
  Pozdrawiam

  • Tomek

   Dzięki za info! Zaktualizowałem artykuł. Wczoraj po południu musieli tą granicę zamknąć, potwierdza to też nasza ambasada na Łotwie. Będę wdzięczny za informację jak przebiegł tranzyt przez Estonię. Pozdrawiam i powodzenia!

 • Jacek

  Cześć,

  Czy są jakieś wieści o uznaniu przez Rosję Unijnego Certyfikatu COVID? Czy dalej test PCR musi być okazany na granicy?

  pozdrawiam
  Jacek

  PS. wybierasz się do Petersburga?

  • Tomek

   Nie ma takich wieści i raczej się ich nie spodziewam w najbliższej przyszłości. Tzn. w trakcie EURO przepisy raczej się nie zmienią, byłby zbyt duży bałagan. Więc nastawiałbym się na konieczność zrobienia testu.
   Niestety, nie wybieram się, nie pozwala mi na to sytuacja zawodowa – urlop zaplanowałem już na połowę lipca i nie mam jak go przełożyć 😉

 • Konrad

  Cześć, czy Rosjanie ściśle przestrzegają max czasu wykonania testu PCR , czyli 72h? Granicę w Bezledach przekraczam we wtorek 22.06 ok godz 5 rano. Czy test wykonany w piątek będzie honorowany? Obawiam się, że jeśli wykonam test w poniedziałek, nie otrzymam na czas wyniku. W mojej miejscowości nie robią testów PCR w weekendy.

  • Tomek

   Cześć, mam meldunki z lotniska Pułkowo, że nikt tam testów nie sprawdzał. Ale jak będzie w Bezledach tego konkretnego dnia? Może się trafić służbista. Według mnie jest zbyt duże ryzyko, żeby próbować przejazdu z „przeterminowanym” testem. Może spróbuj dowiedzieć się w Twoim punkcie testowym, czy jest opcja jakiegoś ekspresowego testu?

  • Marek

   Jesteśmy w drodze do Petersburga na mecz ze Słowacją. Właśnie zawrócono nas z granicy Łotewsko-Rosyjskiej (na drodze nr A13). Łotwa nas nie wypuściła do Rosji. Nie ma tłumaczenia. Pada tylko jedno zdanie: „Granica zakryta”. Ambasada w Rydze (po telefonie) od razu skierowała nas na Estonię. Robimy więc objazd przez Estonię.

   • Tomek

    Dzięki za info! Zaktualizowałem artykuł. Wczoraj po południu musieli tą granicę zamknąć, potwierdza to też nasza ambasada na Łotwie. Będę wdzięczny za informację jak przebiegł tranzyt przez Estonię. Pozdrawiam i powodzenia!

 • Jacek

  Cześć,

  Czy ankietę wjazdową trzeba wypełnić na jakiejś stronie on-line czy tylko dokument z artykułu na granicy? Czy wystarczy wynik testu PCR w j. angielskim w telefonie czy konieczny jest wydruk? O czym jeszcze pamiętać przy wjeździe do Rosji przejściem lądowym (Paszport, FAN ID, ubezpieczenie, wynik testu PCR) – czy coś jeszcze? Jakie ubezpiecznie podróżne możesz polecić?

  thx za kompendium informacji 🙂

  • Tomek

   Cześć,
   Online nic nie trzeba wypełniać, a test PCR lepiej wydrukować. Wjeżdżając przejściem lądowym sporo też zależy od tego czy samochód jest naszą własnością, czy jest to leasing. Więcej info w broszurze Konsulatu z artykułu. A co do ubezpieczenia, to koniecznie takie, żeby miało też rozszerzoną polisę o covid. Wiem, że Warta takie sprzedaje, bo sam już sobie załatwiałem na wyjazd do Gruzji 😉

 • Jacek

  z jakim wyprzedzeniem Rosja ogłasza regulacje Covidowe? Wjazd bez testu PCR dla zaszczepionych – to by było spore udogodnienie dla kibiców 🙂

  Bilety ciągle są dostępne na stronie UEFA!

  • Tomek

   Nie spodziewam się, żeby w trakcie turnieju zmieniono ustalone wcześniej reguły. Więc raczej nastawioniałbym się, że trzeba będzie zrobić ten test…

 • Jacek

  Dziękuję za odpowiedź. Katrę którego operatora komórkowego możesz polecić do zakupienia na miejscu (telefon jako hotspot)? Czy przy zakupie biletów do Ermitaż są duże kolejki – jest możliwość zakupu biletów przez internet?

 • Jacek

  i drugie pytanie:
  ile dni rekomendujesz by zwiedzić Petersburg? Założyłem 3 pełne na miejscu ale czy to wystarczy (4 noclegi) ale czy to wystarczy?

  podr

  • Tomek

   Tak, myślę, że w ciągu trzech pełnych dni zwiedzi się zdecydowaną większość najważniejszych zabytków. Jeśli chcesz pojechać jeszcze do którejś z carskich podmiejskich rezydencji, to być może trzeba będzie z czegoś zrezygnować w samym Petersburgu.

 • Jacek

  Cześć,

  Lecę do Petersbuga z Kaliningradu (tak samo zrobiłem w 2018) 😉 Czy na lotach wewnętrznych potrzebny bęcie także test PCR? Mam na myśli lot powrotny z Petersburga do Kaliningradu. Przy biletach nie ma słowa o testach a jednynie o zakrywaniu twarzy.

  Pozdrawiam
  Jacek

  PS. lot z Kaliningradu w niedzielę 13 czerwca to na dziś koszt ok. 50 euro

 • Michał

  Cześć, dzięki za nowe informacje. Chciałem się jeszcze dowiedzieć dwóch rzeczy:
  1. czy te ankiety na stronie Litwy i Łotwy również wypełnia się wracając z Rosji?
  2. Czy orientujesz się jaki jest koszt testu w Petersburgu i jak długo tam się na to czeka?

  Pozdrawiam

  • Tomek

   Cześć, odpowiadam:
   1. wg obowiązujacego obecnie prawa – tak, to kolejny tranzyt, więc znów trzeba będzie wypełniać ankiety
   2. Testy są o wiele tańsze, liczyłbym jakieś 80-100zł za test PCR. Wynik w 1-2 dni

 • Kamil

  Jeszcze jedna ważne pytanie. Przy powrocie do Polski przez Łotwę trzeba tez mieć test ważny 72h? Jak można się dostać obecnie do kalinogradu poza samochodem?

  • Tomek

   PKS Gdańsk ma połączenia. Poza tym można też dojechać na granicę, przejść pieszo i po drugiej stronie zamówić taksówkę lub transfer na lotnisko. Loty z Warszawy niestety wciaż zawieszone. Co do tranzytu przez Litwę i Łotwę, to będę w najbliższym czasie zbierał te informacje i je opublikuję.

 • mrkhh

  Czołem Towarzysze. Czy w przypadku przelotu do Rosji muszę mieć przy sobie bilet na mecz ? Czy wystarczy samo FANID ? Pomijając inne dokumenty oczywiście.

  • Tomek

   Pograniczników interesuje tylko Fan ID, a w praktyce – przypuszczam, że wystarczy sam paszport i nie będą wymagać pokazywania ani PDFów ani zalaminowanych identyfikatorów. Tak było w 2018 roku. Wszystko mieli w systemie 😉

 • leszek

  cześć
  czy coś sie zmieniło w temacie testów PCR dla podwójnie zaszczepionych ?
  czy testy są konieczne ? czy samo zświadczenie o podwójnej dawce wystarczy ?

  pozdrawiam

  leszek

  • Tomek

   Cześć,
   Nie było żadnych zmian – to, co w artykule jest aktualne. Pełne zaszczepienie zwalnia tylko z kwarantanny po powrocie do Polski – nic poza tym. Do wjazdu do Rosji wciąż wymaga się testu PCR od każdego niezależnie od szczepienia.

 • Marcin

  Cześć. Mam nadzieję że rzeczywiście się uda polecieć i będą relacje na Facebooku i fanpejdżu. Plany mam zacne: tydzień w Petersburgu chce poświęcić na zwiedzanie miasta, Ermitażu, pałaców w Carskim Siole i Peterhoffie. Także na jedenodniową wycieczkę do Nowogrodu Wielkiego. Kolejny tydzień w Moskwie oprócz standardowych atrakcje to marzy mi się Muzeum Kosmonautyki oraz wystawa VDNKh. Może coś jeszcze – jakieś miasto że Złotego Kolca. Rzecz jasna też cały dzień na foto i filmy metra. Zastanawiałem się czy nie zobaczyć więcej miejsc kosztem mniejszej ilości czasu w Moskwie i Petersburgu ale to bez sensu. Zatem mam nadzieję do usłyszenia już w niedzielę z Pitra.

  • Tomek

   Super! W okolicach Petersburga polecam jeszcze Kronsztad – zupełnie inny klimat niż inne carskie pałacowe przedmieścia. A w Moskwie może Bunkier na Tagance, jeśli interesują Cię takie podziemne klimaty 😉 Pięknych wrażeń życzę!

 • Michał

  Hej, czy nie będzie problemu z wjazdem mając tylko bilet na połączenie lotnicze do Rosji? Coś mi się kojarzy, że w przypadku tradycyjnej wizy należało mieć również bilet na połączenie powrotne.

  • Tomek

   W przypadku tradycyjnej wizy pytali tylko o potwierdzenie hotelu i voucher od instytucji przyjmującej. Nigdy nie przedstawiałem żadnych biletów i w ogóle nie tłumaczyłem się z tego jak się do Rosji dostanę i jak wrócę. Więc nie powinno być na tym tle żadnych problemów!

 • Michał

  Witam,

  Czy wjazd do Rosji jest tylko na podstawie paszportu ? na innym dokumencie wjechać nie będzie można ? To jedno pytanie.

  Drugie pytanie. Jeżeli niechce się szczepić ( zrobię test ) czy przy wjeździe z powrotem do Polski bede musiał odbyś kwaratanne ? I czy osoby zaszczepione ( 2 dawki ) też muszą robić test PCR ?