Gruzja,  Kaukaz

Kanion Martwili – piękny zakątek Gruzji

W okolicy Kutaisi znajduje się wiele interesujących zabytków i urokliwych miejsc. Jednym z nich jest niezwykle malowniczy kanion rzeki Abasza położony we wsi Inczchuri, znany jednak pod nazwą tożsamą z sąsiednią wsią – Martwili.

Kanion Martwili – podstawowe informacje

Kanion Martwili (lub Martvili wg anglojęzycznej transkrypcji) znajduje się ok. 50 kilometrów od centrum Kutaisi. Długość kanionu wynosi ok. 2,5 km przy głębokości 20-40 metrów i szerokości dochodzącej do maksymalnie kilkunastu metrów. Na obszarze kanionu znajdują się spektakularne wodospady oraz niewielkie, ukryte w skałach zatoczki, które od wieków wykorzystywane były jako miejsca kąpielowe lokalnych książąt.

Brzegi kanionu Martwili łączą dwa naturalne wapienne mosty, co świadczy o tym, że kiedyś zapadła się tu jaskinia krasowa. Śladów archeologicznych na terenie kanionu jest o wiele więcej. W 2010 roku miejsce to badali naukowcy, którzy odnaleźli liczne skamieniałości ramienionogów czy łodzików datowane sprzed milionów lat.

Bogate są również fauna i flora kanionu. Jego brzegi porastają charakterystyczne dla tego regiomu bukszpan kolchidzki i cisy, a w wodach rzeki Abasza pływają pstrągi i brzany.

Wizyta w kanionie Martwili

Odwiedzając kanion Martwili możemy zdecydować się na kilka aktywności. Podstawowy bilet wstępu na teren kanionu kosztuje 17,25 GEL (ok. 27 zł). Upoważnia on do spaceru wokół urwiska skalnego i wodospadów, który trwa około pół godziny licząc z przystankami na fotografowanie.

Zdecydowanie warto wykupić jeszcze dodatkowy bilet w cenie 15 lari (ok. 25 zł) na rejs pontonami po rzece. To właśnie z poziomu wody kanion Martwili prezentuje się najbardziej spektakularnie i urokliwie. Wpadające przez wąskie szczeliny światło słoneczne cudownie oświetla taflę wody nadając jej niesamowite kolory. Sam spływ jest spokojny, co daje czas i możliwość zachwycenia się krajobrazem i zrobienia dobrych zdjęć. W pontonie spędzamy około 20 minut, zatem łączny czas wizyty w kanionie Martwili nie powinien przekroczyć godziny.

Spływ pontonowy po rzece Abasza

Jak dojechać do kanionu Martwili?

Niestety, kanion Martwili jest bardzo trudno dostępny z poziomu komunikacji publicznej. Z Kutaisi można dojechać marszrutką do wioski Martwili (busy odjeżdżają z głównego dworca autobusowego w południowej części miasta i kursują co ok. godzinę), skąd czeka nas około pięciokilometrowy marsz do samego kanionu.

Kasa biletowa i punkt obsługi zwiedzających przy wejściu na teren kanionu Martwili

Rozsądną alternatywą jest dołączenie do jednej z wycieczek organizowanych przez lokalne agencje turystyczne w Kutaisi, która zazwyczaj oprócz Martwili obejmuje także zwiedzanie innych atrakcji tej okolicy, np. kanionu Okace.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *