Gruzja,  Kaukaz

Ckaltubo – gruzińskie uzdrowisko-widmo

Ckaltubo (gruz. წყალტუბო) to zamieszkała przez ponad 10 tysięcy mieszkańców miejscowość uzdrowiskowa w okolicach Kutaisi. Turystów odwiedzających Gruzję przyciąga fascynującą socrealistyczną architekturą licznych (bo ponad 20) znajdujących się tam sanatoriów.

Sława tego uzdrowiska przypada przede wszystkim na okres radziecki. W 1931 roku Ckaltubo, którego lecznicze wody były znane już w średniowieczu, otrzymało status państwowego uzdrowiska. Popularności przysporzył mu sam Józef Stalin, który ponoć miał kilkukrotnie zostać skierowany tu na leczenie swojej chorej nogi.

W latach 50. w Ckaltubo zbudowano ok. 25 sanatoriów, kilka pijalni wód mineralnych, wytyczono też sporych rozmiarów park uzdrowiskowy. W latach świetności przybywało tu na leczenie ponad 100 tysięcy kuracjuszy z całego Związku Radzieckiego, których dowodziły bezpośrednie pociągi z samej Moskwy.

Po rozpadzie ZSRR uzdrowisko popadło w ruinę. Część sanatoriów zaadaptowano na schronienia dla uchodźców z Abchazji i Osetii Południowej – wiele takich osób mieszka tu do dziś. Od wielu lat państwo gruzińskie jako właściciel pustostanów usiłuje je sprzedać lub wydzierżawić. Kilka sanatoriów znalazło nowych właścicieli i zostało już odnowionych i oddanych do użytku. Inne są w całości lub częściowo zamieszkiwane przez przez przesiedlonych z ziem utraconych przez Gruzję. Większość budynków wciąż jednak stanowi „urbexową” przestrzeń dla eksploracji przez zainteresowanych tego typu atrakcjami turystów.

Ckaltubo to miejscowość wypoczynkowa z ogromnym potencjałem. Bardzo dobrze skomunikowane – zaledwie kilkanaście minut jazdy od lotniska w Kutaisi, z o wiele większym niż w Bordżomi parkiem uzdrowiskowym i sprzyjającym klimatem. Jeśli znajdą się inwestorzy (a pustostany można ponoć przejąć za symboliczne 1 lari), to być może za kilka lat do Ckaltubo wróci dawna popularność.

Zapraszam Państwa na spacer po uzdrowisku Ckaltubo – miłośnicy socrealizmu w sztuce i klimatu rodem Z Prypeci na pewno nie będą zawiedzeni.

Po obejrzeniu zdjęć znajdą Państwo część praktyczną dotyczącą możliwości dojazdu do Ckaltubo i zaplanowania tam czasu.

Nieczynny dworzec kolejowy w Ckaltubo
Hala dworcowa
Zapomniane perony w Ckaltubo niegdyś przyjmowały pociągi z kuracjuszami z całego ZSRR
Południowe wejście do centralnego parku uzdrowiskowego
Park uzdrowiskowy został w dużej części zrewitalizowany
Fontanna przy zdroju nr 6
Odnowiony budynek zdroju nr 6
Hotel Prometeusz – jeden z nielicznych działających w Ckaltubo obiektów noclegowych
Fasada opuszczonego sanatorium „Iberia”
Wnętrza sanatorium „Iberia”
Wnętrza sanatorium „Iberia”

Brama główna prowadząca do sanatorium „Metalurg”
Fasada „Metalurga”
To dawne sanatorium jest w części zamieszkiwane przez uchodźców wojennych od lat 90.
Weranda sanatorium „Metalurg”
Hol główny
Windy nazywane „ona” i „on” ze względu na kolorystykę drzwi
Piękne marmurowe kolumny i kunsztowne balustrady
Ozdobny relief wokół drzwi do gabinetu dyrektora sanatorium „Metalurg”
Sanatorium „Medea”

Jego patio jest dziś wykorzystywane jako nietuzinkowa przestrzeń do organizacji ślubów
Wewnątrz „Medei”

Zachodnie skrzydło i fontanna sanatorium „Medea”
Sanatorium „Sakartwelo” – dziś zaadaptowane jako blok mieszkalny niskiego standardu
Sanatorium „Szachtiori” („Górnik”) jest dziś ogrodzone dość wysokim parkanem i czeka na dalsze działania nowego właściciela

Jak dojechać do Ckaltubo?

Zdecydowanie najtaniej jest dostać się do Ckalbuto z centrum Kutaisi marszrutką. Busy o numerze 30 odjeżdżają dość regularnie i często z „pętli” przy Czerwonym Moście. Koszt przejazdu, który trwa ok. 20 minut to zaledwie 2 lari.

Miejsce odjazdu marszrutki nr 30

W Ckaltubo można wysiąść albo przy południowym wejściu do parku (w pobliżu stacji kolejowej) albo dalej – bus linii 30 przejeżdża przez całe uzdrowisko.

Alternatywą będzie taksówka spod szyldu Maxim, Yandex lub Bolt, która nie powinna kosztować więcej niż 15 lari. Istnieje możliwość powrotu taksówką z aplikacji, gdyż Ckaltubo także jest obsługiwane przez ww. przewoźników, choć zdarzają się problemy z dostępnością kierowców.

Poruszanie się po Ckaltubo

Zwiedzając to uzdrowisko przygotujmy się na naprawdę sporo chodzenia. Odległości pomiędzy poszczególnymi sanatoriami są znaczące, zatem nie nastawiajmy się, że w trakcie jednej wizyty odwiedzimy choćby połowę z nich. Lepiej wybrać 4-5 najciekawszych i najbardziej dostępnych budynków i eksplorować je dokładniej.

Sanatoria i miejsca szczególnie godne uwagi to:

Realnie na wizytę w Ckaltubo warto zaplanować co najmniej 3-4 godziny na miejscu, które przeznaczymy na zwiedzanie bez większych przerw. Jeśli dysponujemy większą ilością czasu, zdecydowanie warto zaplanować na Ckaltubo cały dzień.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *