Prelekcja podróżnicza o Sankt Petersburgu
Po letniej przerwie serdecznie zapraszam wszystkich Państwa na kolejną prelekcję podróżniczą on-line. Tym razem chcę opowiedzieć o Sankt Petersburgu, jednym z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych miast świata. Wspólnie zobaczymy jego najbardziej znane zabytki – m.in. najstarszą część miasta – Twierdzę Pietropawłowską, słynny i bogaty w dzieła sztuki Ermitaż, interesujące i piękne sobory: Kazański, św. Izaaka czy Zbawiciela na Krwi. Przespacerujemy się Newskim Pospektem na Plac Pałacowy i pod budynek Admiralicji. Będziemy podziwiać wspaniałe pomniki Piotra I i Katarzyny Wielkiej. Odwiedzimy także podmiejskie carskie rezydencje w Peterhofie i Carskim Siole. Nie zabraknie również rejsu łodzią po rzekach i kanałach Petersburga oraz słowa o „białych nocach”, które przyciągają do miasta turystów w okresie letnim. Postaram się zaprezentować także mniej znane zakątki miasta jak np. niedawno oddany do użytku wieżowiec Gazpromu będący najwyższym budynkiem w Europie.
Na prelekcję zapraszam w sobotę 23 października o godzinie 18:00. Spotkanie potrwa około godziny plus czas na Państwa pytania. Transmisja na żywo odbędzie się na kanale Wostok Podróże na YouTube https://www.youtube.com/c/WostokPodroze. Najłatwiej dołączyć do prelekcji kilkając na parę minut przed rozpoczęciem na ten link: https://www.youtube.com/watch?v=II3IwSKWwGU. Prelekcja będzie zarchiwizowana i pozostanie udostępniona do późniejszego odtworzenia.
Jak zawsze udział w spotkaniu jest bezpłatny! Jeśli ktoś z Państwa ma życzenie docenić moją pracę nad prelekcjami i blogiem oraz przewodnikiem po Moskwie, który obecnie opracowuję, najprościej można zrobić to poprzez serwis Patronite – https://patronite.pl/wostokpodroze lub postawić mi wirtualną kawę: https://buycoffee.to/wostokpodroze
Z góry dziękuję i do zobaczenia!
Spotkanie poprowadzi Tomasz Jeżowski – pilot wycieczek, pasjonat historii i podróży, zainteresowany wszystkim, co położone na wschód od Bugu. Od lat oprowadza polskich turystów po Rosji, Ukrainie i państwach kaukaskich. Wyprawy na Wschód łączy z pracą przewodnika miejskiego po Krakowie.
2 komentarze
GRażyna Trautsolt
Dobry wieczór, dziekuję za spacer po Petersburgu. Powtarzam się: podziwiam wiedzę i pasję. Oglądał Pana moj znajomy z Petersburga, który trochę zna język polski. Kazał podziękować, bo mu się podobało. Tam mieszka i jest historykiem, chociaż takim… z dawnych lat. Ale….Nie będe rozwijać tematu. Opowiadał mi też o tym, że w twierdzy więziony był na specjalnych prawach Tadeusz Kościuszko. Komendant zezwalał mu nawet na spacery i …zapraszal na obiad. Nie wolno było dopuścić, aby np zginął , bo to byłby dodatkowy powód do powstań. Kościuszko był w twierdzy do momentu jego wyjazdu do Ameryki.Wypuszczono go pod warunkiem,że nigdy nie będzie walczył przeciw Rosji, Taka jest wersja historyczna mego znajomego. Wiem, że jest ulica Kościuszki w Petersburgu i fajny pomnik Mickiewicza. Gratuluję Panu wiedzy. A najbardziej pasji. Zaskarbił Pan sobie Aleksandra z Petersburga. Powiedził,że chetnie się z Panem spotka w swoim mieście. To swego rodzaju komplement. Sam jest ciekawym człowiekiem.
Tomek
Dziękuję za komentarz i pokazanie prelekcji Pani znajomemu. Dziękuję za te ciekawostki o Kościuszce. Kwestia przetrzymywania takich „VIPów” była zawsze traktowana inaczej. Dobrym przykładem jest Józef Piłsudski, który również podczas swojego pobytu w tzw. Twierdzy Magdeburskiej miał bardzo komfortowe warunki życia. Jeśli będzie okazja do wyjazdu do Rosji i będę wybierał się do Petersburga, to pozwolę sobie skontaktować się z Panią i postarać umówić się na takie spotkanie z Pani znajomym, również jestem ciekawy tego człowieka, jego wiedzy i osobowości. Miłego wieczoru!